Загальна інформація про Луганське обласне відділення УБА

Громадська організація «Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації» (ГО «ЛОВ УБА», зареєстрована - 27 липня 2010 року), представляє собою професійний союз бібліотекарів Луганщини і є регіональним представництвом Всеукраїнського об'єднання  Українська Бібліотечна Асоціація (УБА  http://ula.org.ua/). Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації об'єднує професійно пов'язаних із бібліотекою, бібліографічною та інформаційною діяльністю членів громади Луганської області, а також тих, хто зацікавлений у розвитку бібліотек на Луганщині.

Місія УБА - всебічний розвиток бібліотечної справи і забезпечення реалізації права користувачів бібліотечних послуг на якісне і своєчасне бібліотечне та інформаційно-бібліографічне обслуговування, а також захист соціальних та інших общин інтересів членів УБА

Мета Луганського регіонального відділення УБА - сприяти розвитку єдиного інформаційно-бібліотечного простору регіону,  корпоративних зв'язків між бібліотеками, позиціонувати публічні бібліотеки, як центри вільного доступу населення до інформації, підвищувати авторитет бібліотечної професії серед громади, лобіювати інтереси бібліотекарів і користувачів на різних рівнях.

В умовах збройного конфлікту, що відбувається на території регіону, та в умовах інформаційної війни, Луганське обласне відділення УБА позиціонує себе як громадська організація, що гарантує надання бібліотеками об’єктивної та правдивої інформації мешканцям регіону, стоїть на принципах збереження цілісності держави.

Члени регіонального відділення беруть активну участь у розвитку бібліотечного громадського руху в Україні та Луганській області, є учасниками Міжнародних бібліотечних форумів, конференцій, навчальних програм. Через засоби масової інформації поширюють інноваційний досвід бібліотек Луганщини, виступають ініціаторами і учасниками Всеукраїнських та регіональних акцій, спрямованих на підвищення іміджу бібліотек серед громади.

В 2016 році луганські бібліотечні працівники приймали участь у багатьох програмах та ініціативах Української бібліотечної асоціації, зокрема:
 

- «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках»
- "Містки громадської активності": проект з картування громад
- Акція "Передплати газету мешканцям зони АТО"
- Участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях

Регіональні проекти та ініціативи ЛОВ УБА

PR-офіс сучасних бібліотек

Проект, націлений на просування успішного досвіду роботи публічних бібліотек регіону. В центрі увазі – найбільш успішні всеукраїнські проекти, запроваджені УБА, до яких залучалися бібліотеки Луганської області. Основна мета – надати фахівцям-бібліотекарям регіону дієву допомогу в реалізації  таких саме або подібних проектів в своїх громадах. Перший проект – низка семінарів-тренінгів «PR-офіс сучасних бібліотек». Просувати свій досвід роботи розпочинають бібліотечні фахівці  Новопсковської ЦБС.

Історія успіху:
Спираючись на досвід бібліотек України, а особливо досвід Хмельницької ЦБС та з метою розширення контактів із друкованими місцевими та регіональними виданнями в 2015 році працівниками Новопсковської  ЦБС було створено Новопсковський PR-офіс сучасних бібліотек. За рік наполегливої праці бібліотекарям вдалось налагодити тісні взаємовідношення з місцевими органами влади не лише в районному центрі, а і в селах Новопсковщини. Публічним бібліотекам-філіям вдалось значно підняти рівень довіри серед місцевих мешканців таких населених пунктів, як  Новопсков, Осинове, Білолуцьк, Булавинівка  та ін. На початку 2016 року депутати Новопсковської районної ради виступили з ініціативою та знайшли кошти в районному бюджеті для підвищення заробітної платні сільським бібліотекарям найбільш активних бібліотек-філій  Новопсковської  ЦБС, які приймали участь у проекті.

Очікувані результати:
Перенести успішний досвід побудови тісної співпраці публічних бібліотек всіх рівнів на всю територію регіону. Надати бібліотекарям практичні навички успішної комунікації з представниками влади та місцевими ЗМІ через тренінги, інтерактивні завдання, он-лайн сеанси, тощо. Підняти авторитет бібліотек в місцевих громадах для запоруки підтримки в умовах децентралізації.

Пілотний проект "Актуалізація бібліотечного фонду» (на базі Старобільської ЦБС)

Мета цього проекту наявні актуальні бібліотечні фонди на різних носіях (традиційних та електронних), забезпечене розкриття інформаційних ресурсів бібліотек. Списання за 2 роки фізично зношеної і моральної застарілої у кількості 78 тис. примірників

«Сільська бібліотека формуємо власний імідж»

Проект, який передбачає опрацювання стратегії створення на базі 10 сілських бібліотек Старобільського району моделі сучасної бібліотеки як соціокультурного інституту, що відповідатиме суспільним потребам, що виникають у контексті формування суспільства знань. Проект передбачає активне включення сільської бібліотеки в основні соціокультурні процеси місцевої громади. 

Акція "Передплати газету мешканцям зони АТО"

Українська бібліотечна асоціація, за ініціативою Луганського регіонального відділення, оголосила акцію "Передплати газету для мешканців зони АТО". Суть акції - передплатити центральні українські періодичні видання для подальшого розповсюдження в населених пунктах так званої "сірої зони". Передбачений репертуар передплати: суспільно-політичні газети та журнали, дитячі періодичні видання. Отримані газети розвозитимуть волонтери на території максимально наближені до зони бойових дій в Луганській та Донецькій областях, мешканці яких, на жаль, опинились в умовах інформаційної ізоляції та не мають можливості користуватися українськими інформаційними каналами: телебаченням, радіо, Інтернет.
 
Перші кошти були зібрані на бібліотечній конференції в березні місяці у м.Славське. Учасники зібрали 1600 гривень, що надало змогу підписати 6 екземплярів «Газети по-українські».

Протягом березня і квітня до акції долучились ДП «Пресса», працівники Тисменицької ЦБС, бібліотекарі Державної науково-педагогічної бібліотеки ім. Сухомлинського, Наукової бібліотеки КПІ, Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки, Національної парламентської бібліотеки України, Спілка християнських письменників України.
  

20 квітня 2016 р. в рамках акції Луганське обласне відділення УБА, отримало партію періодичних видань від Державного підприємства по розповсюдженню періодики "Преса". А вже 23 квітня завдяки волонтерам з селищ Байдівка та Шульгинка, що на Старобільщині, мешканці прифронтової зони - Старого Айдару, Гєєвки, м. Щастя отримали перші українські періодичні видання, такі як «Газета по-українські», «Країна», «Тиждень» та кишенькові книжечки з кращими творами української літератури, в тому числі і українським гумором.     
     
Під час весняних свят група цивільно-військового співробітництва (м. Старобільськ) разом з військовослужбовцями ЗСУ здійснили виїзд до населеного пункту Євсуг Луганської області. Відвідали Євсузький навчально-виховний комплекс, а також школу біля с. Кримське. Разом з книгам, альбомами та фарбами вони доставили маленьким мешканція і дитячий журнал «Пізнайко», який був присланий в рамках акції.      
 
13.05.2016 року волонтери з с. Байдівки та с.Шульгінки, Старобільського р-ну, незважаючи на шалені  погодні умови (дощ, грозу, град, навіть смерч), разом з гуманітарною допомогою, в рамках акції "Передплати газету для мешканців АТО" від Української  бібліотечної  асоціації, передали періодичні видання мешканцям населених пунктів по маршруту Біловодський р-н – Станично-Луганський р-н – Щастя – Н. Айдарський р-н зробивши коло у 260 км. Дякуємо всім, хто приєднався до акції та нашим щирим та хоробрим волонтерам.
    
1.06.2016 року до Дня захисту дітей до школи №5 міста Золоте  Попаснянського  району, що розташоване майже на лінії зіткнення, навідалися  співробітники ЦСД ГО "Дієва громада"  (м.Старобільська). 
В місцевій школі активісти влаштували справжнє свято для маленьких мешканців населеного пункту. Діти отримали малюнки та книжки від вихованців Старобільского Дома творчості та учнів шкіл Луганської області.     
     
Разом з подарунками, активісти привезли до села й періодичні видання, що були отримані в рамках акції Української бібліотечної асоціації: «Передплати газету для мешканців зони АТО» та розповсюдили їх серед мешканців.
     
Велика подяка колегам-бібліотекарям з Хмельницької області – напередодні ми отримали від них ось таку купу квітанцій на передплату українських журналів та газет. Разом - 26 примірників, які будемо отримувати вже з липня місяця. Дякуємо вам, шановні, від імені всіх мешканців Луганської та Донецької областей.     
 
4 червня 2016 року наші волонтери доставили періодичні видання майже на лінію розмежування біля Старого Айдару  та Щастя.
В цілому за час акції до районів так званої "сірої зони" на цей час вдалось переправити 115 журналів, 570 газет та 160 українських книг, дякуємо всім, хто долучився!
 
Національна парламентська бібліотека України подовжила передплату періодичних видань «День» та «Український тиждень» на друге півріччя 2016 року. Дякуємо колеги!     
      
З червня місяця 2016 ЛОВ УБА співпрацює з групою цивільно-військового співробітництва оперативно-тактичного угрупування «Луганськ». Саме офіцери цього угрупування допомогають доставляти періодичні видання мешканцям прифронтової території.
    
Протягом літа продовжувалася робота в межах акції. Завдяки спільній праці бібліотекарів та військовослужбовців ЦВС ОТУ «Луганськ», українські періодичні видання постійно потрапляють до мешканців прифронтової зони. На сьогодні, таких видань, що передплатили для нас мешканці майже усіх куточків України налічується 2,5 тисячі примірників.     
Протягом  2019 року в рамках акції було передплачено 54 назви періодичних українських видань. В населені пункти сірої зони було розповсюджено 3500 газет та журналів и близько 1 тисячі книг.

Українська бібліотечна асоціація продовжує акцію в 2017 році. Під час щорічної конференції УБА в листопаді 2016 року учасниками конференції було зібрано кошти у розмірі 1740 грн. на які ми передплатили газети: «Україна молода», «Український тиждень», «День» - в цілому 8 примірників. Також, завдяки допомоги координаторів проекту «Вікна в Америку» було передплачено 5 примірників газет: «Урядовий кур’єр», «Молодь України», «Газета по-українські».

Дякуємо бібліотечній спільноті та всім небайдужим українцям, що долучились до нашої акції та допомагають нашим громадянам, що опинились в інформаційній ізоляції! 


Для тих, хто бажає долучитися до акції нагадуємо адресу передплати: 92702, Луганська область, м. Старобільськ, пл. Базарна, 32-а, Луганське обласне відділення УБА.

 

Звіт про роботу ГО "Луганське обласне відділення УБА" за 2016 рік

З 2015 року ЛОВ УБА зареєстроване та діє в м. Старобільськ Луганської області. На кінець звітного року ЛОВ УБА налічує 305 членів.

З 2014 року в наслідок розгортання бойових дій в Луганської та Донецької областях, Луганське обласне відділення УБА взяло на себе моніторинг ситуації з роботою бібліотек в цих областях публічні бібліотеки цих регіонів, оскільки з 2014 року була призупинена робота обласних бібліотек цих регіонів. 

Протягом 2015-2016 років ЛОВ УБА збирало звіти щодо роботи бібліотек області, провело низку тренінгів (вікі-вишколи у рамках вікіфесту Луганщина), семінар для директорів, встановлені зв’язки з бібліотеками переміщених вищів Луганщини. Було відслідкувано ситуацію з мережею публічних бібліотек - отже ЦБС, що розташовані в районах, по яких пройшла лінія фронту, лишися деяких своїх філій, і навпаки приєднали до себе сільські бібліотеки інших районів і міст. Ця робота дозволила організувати звітування бібліотек, підпорядкованих Міністерству культури України в системі ЕСМаР.
Завдяки сприянню ЛОВ УБА на території Луганської області було відновлено проект «Вікно в Америку»: Бібліотечно-інформаційних центр було відкрито в м. Старобільськ.
Відсутність повноцінного методичного центру була компенсована навчанням бібліотекарів у РТЦ інших областей. 
Саме за наполягання ЛОВ УБА, Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією було прийнято рішення про відновлення роботи Луганської ОУНБ ім. Горького на підконтрольній державі території у м. Старобільськ.

Один з головних напрямків, який, за сприянням ЛОВ УБА, взяли на озброєння бібліотекарі регіону – участь у міжнародних проектах та програмах, спрямованих на згуртованість громад, подолання наслідків воєнного конфлікту, відновлення самоврядування, підвищення активності громадян. Бібліотекарі заявили про себе, як найактивніша частина суспільства і цілком занурилась саме у громадську діяльність та набули безцінного адвокаційного досвіду. Протягом 2016 року бібліотеки Луганської і Донецької областей приймали участь у 11-ти таких проектах, серед них:

 • проекти, спрямовані на розвиток бізнесу та згуртованості громад, що підтримувались ПРООН
 • проекти МОМ та Уряду Японії (Підтримка стабілізації громад, що зазнали наслідків конфлікту на Донбасі). Майже 70% реалізованих в області проектів були реалізовані саме на базі публічних бібліотек. Завдяки чому в бібліотеках регіону здійснені часткові ремонтні роботи, придбані меблі та техніка.
 • Тренінги з безпеки в зоні АТО, організовані ГО Восток SOS
 • Бібліотекарі стали учасниками громадської ініціативи “З Країни в Україну” та приймали участь в організації міських фестивалей. 
 • Проекти Ради Європи, спрямовані на підвищення громадської активності, де бібліотечні фахівці виступали в якості експертів з організації піар-акцій. 
 • Волонтерський культурно-просвітницький проект «Агітпотяг “Труханівська Січ”.
 • «Замінимо мури відчиненими вікнами»: проект DVV International та інформаційно-дослідного центру «Інтеграція та розвиток» за підтримки МЗС Німеччини


Ці волонтерські проекти та міні-гранти на підтримку місцевих громад надали можливість налагодити стосунки з бізнес-сферою регіонів, вивчити як працюють органи місцевого самоврядування в різних районах, що допомагало залучати нових партнерів та реалізовувати свої професійні завдання.

Окрім цього, представниками бібліотечної спільноти в регіоні реалізовувались проекти, що були спрямовані саме на бібліотеки та оголошувались та/або підтримувались Українською бібліотечною асоціацією: 

 • «Містки громадської активності» (проект з картування громад), що фінансується Європейським Союзом (Луганська ОУНБ м. Старобільськ)
 • «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (Новоайдарська районна бібліотека, Новопсковська центральна районна бібліотека, Сватівська центральна районна бібліотека, Центральна бібліотека Лисичанської ЦБС)
 • «Моя нова поліція: громадська підтримка реформи Національної поліції» (Сєверодонецька міська бібліотека)

Дві бібліотеки з Донецької та Луганської областей подавали заявки на участь у Всеукраїнських конкурсах, оголошених УБА.
В 2016 році було поновлено роботу в проекті створення мережі ЦЄІ. На територіях наших регіонів пройшов тиждень європейської інформації до Днів Європи «Реформуюсь європейцем», Тиждень європейської демократії (жовтень).

Протягом року ЛОВ УБА здійснювало збір та публікацію інформації щодо діяльності бібліотек Луганської та Донецької областей . В цілому було підготовлено 7 публікацій у фаховій пресі, з червня – здійснюється постійна розсилка про роботу бібліотек регіону майже на всі українські ЗМІ.
Одним із основних напрямків діяльності регіонального відділення УБА стала реалізація адвокаційних програм та для бібліотекарів сільських бібліотек:
Серед них: «Піар-офіс сучасних бібліотек: обласна школа адвокації», спрямована на розповсюдження досвіду Новопсковської ЦБС співпраці з місцевими ЗМІ та органами самоврядування. В рамках проекту було проведено 3 кустових семінарів-практикумів для сільських бібліотекарів Луганської області. 
З червня 2016 року ЛОВ УБА започаткувало адвокаційний проект: «Сільська бібліотека – змінюємо імідж», основна мета якого – допомогти найбільш успішним та потенційно потужним бібліотекам-філіям змінити напрямки роботи, навчитись співпрацювати з місцевим самоврядуванням, шукати партнерів та шляхів вирішення проблем. В цілому за проектом проведено 5 спеціальних тренінгів. 
До Всеукраїнського для бібліотек ЛОВ УБА спільно ЛОУНБ ім. Горького організували та провели Регіональний бібліотечний форум та Ярмарок бібліотечних інновацій, на якому бібліотекарі регіону поділились досвідом роботи та власними досягненнями з мешканцями області. 
Приділяло увагу ЛОВ УБА і підвищенню професійної освіти біблотекарів регіону. В 2016 році була відновлена робота Луганського бібліотечного РТЦ. Започатковано 4 навчальні курси, 2 - суто для бібліотекарів: «Класифікація документів за УДК», «Адвокація: представлення інтересів бібліотек», і 2 – як для бібліотекарів, так і для мешканців громад «Комп’ютерні та Інтернет-технології для бібліотечних працівників та мешканців міста», «Культура мовлення». Всього навчання пройшли 28 осіб.
Протягом року було проведено обласний конкурс «Сучасний бібліотекар Луганщини – 2016» направлений на підвищення професійної майстерності серед бібліотекарів централізованих бібліотечних систем області.
Члени ЛОВ УБА приймали участь у 5 всеукраїнських і міжнародних конференціях, 6-ти навчальних та тренінгових програмах.

Особливу увагу бібліотечна спільнота Луганщини приділяла проблемі отримання бібліотеками регіону нової сучасної української книги. В цьому напрямку були здійснені наступні кроки:

 • Підтримка проекту «Дорога на Схід», завдяки якому бібліотеки отримали близько 3 тис. нових видань
 • Підтримка ініціативи «Жива бібліотека», завдяки якої українські видавництва, що реалізували низку конкурсів, проектів, спрямованих на поповнення фондів публічних бібліотек. Завдяки цьому проекту в бібліотеки приїхали не лише книги, але й письменники
 • Здійснювався збір книг через соцмережі. Найбільш успішними були приклади ЛОУНБ ім. Горького, до якої надійшли книги від 32 осіб та закладів, та Новоайдарська ЦРБ – яка завдяки успішної взаємодії з видавництвами і бібліотеками інших регіонів зібрала сучасну колекцію книг.


ЛОВ УБА стали партнером Всеукраїнського руху обміну книгами (в рамках ініціативи «З Країни в Україну») – «Відкрита бібліотека». 

Нажаль, не вдалось реалізувати заплановану ініціативу з організації регіонального Книжкового ярмарку. Але довелось добитися включення цього заходу в план роботи Луганської ОДА на наступний рік. 

Протягом року саме Луганське ОВ УБА здійснювало організаційні заходи з реалізації Всеукраїнської акції УБА «Передплати газету мешканцям зони АТО». В рамках акції було передплачено 54 назви газет та журналів та доставлено в населенні пункти «сірої зони» більш за 3 тис. примірників. Газети потрапляли у всі куточки прифронтової зони. Інформацію щодо ініціативи висвітлювали місцеві ЗМІ та Перший національний канал. З червня 2016 року партнерам акції стало Міністерство оборони України в особі груп ЦВС.

Робота з мешканцями наших регіонів виявила ще одну гостру проблему, яка постала перед бібліотекарями Луганщини: як заподіяти інформаційної агресії, дезінформації, що з’являється в Інтернеті. ЛОВ УБА започаткувала низку тренінгів «Бібліотеки як інформаційні центри під час гібридної війни», спрямованих на здобуття бібліотекарями навичок протидії дезінформації, інформаційним вкиданням та запобігання маніпулюванню свідомістю.

Протягом року Луганське обласне відділення УБА здійснювало фінансову підтримку участі бібліотечних фахівців регіону у 3-х обласних семінарах, в семінарі-тренінгу з менеджменту в соціальних мережах (2 особи), участі у щорічній Конференції УБА (1 особа). В 2016 році за кошти ЛОВ УБА були придбані книги для поновлення фонду Новоастраханської бібліотеки-філії Кремінської ЦБС, що постраждала в наслідок пожежі.
 

План роботи ГО "Луганське обласне відділення УБА" на 2017 рік

Керівні органи та контактна інформація:

Склад Президії Луганського обласного відділення УБА:

Риб’янцева Інна Павлівна, голова ЛОВ УБА
Сап’ян Альона Іванівна заступник голови ЛОВ УБА
Куценко Світлана Володимирівна, секретар ЛОВ УБА 
Грачова Ірина Олексіївна, член Президії ЛОВ УБА
Косова Ірина Дмитрівна, член Президії ЛОВ УБА
Царук Ірина Юріївна, член Президії ЛОВ УБА
Радюшина Наталія Олександрівна, член Президії ЛОВ УБА
Сичова Ірина Василівна, член Президії ЛОВ УБА
Чишкала Інна Леонідівна, член Президії ЛОВ УБА
Починкова Марія Миколаївна, член Президії ЛОВ УБА
 

Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

Як стати членом ГО «Луганське обласне відділення УБА»

Для цього Вам необхідно заповнити  стандартну форму заявки про вступ з Вашим оригінальним підписом і заплатити річний добродійний щорічний внесок, який складає для індивідуальних членів від 50,00 гривень, для студентів і що вчаться від 25,00 гривень. Підписану заяву передати секретарю ЛОВ УБА особисто, або надіслати відскановану копію заяви на електронну адресу ЛОВ УБА (див. нижче). Членські внески перераховуються на рахунок ГО ЛОВ УБА (див. контакти нижче). Призначення платежу: добровільні пожертвування від індивідуального члена УБА за 2017 р. ____________ (ПІБ).

Контактна іформація:

тел. +38 (050) 5621889
e-mail: uba_lugansk@ukr.net

Відкрита група «Бібліотеки 21-го століття на Луганщині:
https://www.facebook.com/groups/513163892032614/

Банківські реквізити:

ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», Луганська філія
ЄДРПОУ/ДРФО 37234154, 
код банку 304795 
р/р № 26007053731124