Електронні консультації з питань реформи децентралізації

Луганська ОУНБ проводить електронні віртуальні консультації для фахівців бібліотечної галузі за актуальними темами сьогодення. Наразі тривають консультації щодо реформи децентралізації взагалі та організації роботи публічних бібліотек під час реформування органів місцевого самоврядування.

До вашої уваги консультація «Публічні бібліотеки в об’єднаних територіальних громадах».

На всі ваші запитання відповідає методист Фатєєва Ірина Василівна, тел. +380958072654, e-mail: fateevalib@gmail.com

 

Бібліографічний опис електронних ресурсів віддаленого доступу

Інтернет – частина життя. Зараз ресурси з мережі є повноцінною частиною загальної бази автоматизованого довідково-бібліографічного обслуговування. Ми створили методичні рекомендації, з яких бібліотекар знатиме, як створювати бібліографічний опис електронних ресурсів віддаленого доступу / соціальних мереж, ресурсів інтернету й електронні відтворення друкованих видань. Текст рекомендацій скачати тут

 

Працюємо онлайн: прості кроки до переформатування професійної роботи

Під час карантину, бібліотекарі опинилися у ситуації, коли робота стає дистанційною. Будь-яке навчання або нарада тепер відбувається онлайн. А тому ми маємо опанувати нові ресурси для того, щоб запропонувати і колегам, і користувачам свої традиційні послуги у не традиційний спосіб. Одним із таких корисних ресурсів є програма Zoom. Її використання зараз напрочуд актуальне, тож ми ркомендуємо використовувати її і зараз, і надалі, якщо так буде зручно за різних обставин. Дані методичні поради щодо використання платформи Zoom допоможуть працівникам публічних бібліотек переформатувати свою роботу. 

Методичні поради можна скачати тут.

 

Про анти-антиплагіат

Розкаже вам аристократ.

На гачок не потрапляв,

Бо совість чисту завжди мав.

Віршик той – просто підводка до дуже важливої добірки порад від наших методистів.

Цей текст знадобиться кожному бібліотекарю або методисту, готовим протидіяти плагіату. Особливо поради необхідні тим бібліотекарям, які задіяні до організації різних конкурсів, серед яких – літературні, творчі, дослідницькі. Бібліотекарі зобов’язані бути на варті академічної доброчесності. Про легкі, але надійні кроки – далі в «Антиплагіаторі».

 

Онлайнові посиденьки: як організувати захід онлайн?

Це методичні поради. Милі й ласкаві. Вони розроблені для бібліотечних працівників та можуть бути корисними для тих, у кого ще не було досвіду проведення онлайнових заходів, але бажання провести щось подібне не може пересилити побоювання. Також рекомендації можуть знадобитися тим, хто вже мав подібний досвід, зазнавав невдач та готовий до систематизації проблем на шляху до їх виправлення. Поради написані на основі досвіду та помилок Луганської ОУНБ.

Почитати запрошуємо сюди: Як провести захід онлайн

 

Неформальна освіта в публічній бібліотеці

У сучасному світі освітні системи мають адаптуватися до нових реалій життя, і безперервна освіта покликана стати головною програмою громадянського суспільства, соціальної єдності та зайнятості громадян.

Освіту дорослих розглядають одним зі шляхів досягнення соціально-економічного добробуту, інструментом для просування ідей інформаційного суспільства і суспільства, заснованого на знаннях.

Бібліотеки безпосередньо пов’язані з освітою та наданням інформаційних послуг користувачам. Тому, ми підготували огляд успішного досвіду та Методичні поради з навчання протягом життя і втіленню неформальної освіти в публічній бібліотеці.

До вашої уваги методичні поради Неформальна освіта в публічній бібліотеці.

 

Х’ютагогіка. Методичні поради

Аби довести актуальність та пріоритетність бібліотечного працівника, важливо навчатися. Це проста умова, яка досягається досить важко. А все через те, що саме поняття «освіта» знаходиться у постійному стані оновлення, доповнення, шаленої трансформації. Бібліотекар часто в паніці не встигає за цими змінами, ховається у власній бульбашці, використовуючи давно не актуальні, і що найприкріше, абсолютно застарілі шляхи самоосвіти.

Х’ютагогіка – це нова концепція самостійного навчання для дорослих, яка вже давно обговорюється науковцями/педагогами в усьому світі. Її особливість – інноваційність. Провадиться думка, що учасник сам визначає зміст, форму, темпи навчання. В епоху інформаційних перетворень – це те, що треба.

Підготували рекомендації, де і як швидко, ефективно та організаційно отримати потрібні знання. Час діяти!

 

Людина – не діагноз, або Як взаємодіяти із людьми з ментальними порушеннями. Методичні поради

Бібліотека – апріорі відкритий простір. Тобто вона є абсолютно інклюзивною у широкому сенсі. Це комфортне середовище для людей з інвалідністю, зокрема тих, хто має стійкі фізичні, ментальні, інтелектуальні чи сенсорні порушення. Тут зручно будь-кому не залежно від статі, сексуальної орієнтації, національності чи віросповідання. 

Бібліотекар не віддільний від соціальної взаємодії. Установлювати зв’язок з різними / іншими людьми – фактично наша безпосередня робота. Розуміння індивідуальних особливостей клієнтів бібліотеки просто життєво необхідна. Тому, поміж усього бібліотекар має володіти психологічними компетентностями. А це: розвиток самоконтролю, уміння розуміти психо-емоційний стан користувача, згладження конфліктної ситуації та комунікація із людьми з ментальними порушеннями.

Завантажити методичні рекомендації

 

Створення веб-сайтів публічних бібліотек

Офіційне представництво публічної бібліотеки в Інтернет – нагальна  необхідність у сучасному інформаційному просторі. Оскільки суспільство швидко рухається в напрямку дигіталізації, саме наявність інформації про бібліотеку та її послуги в Інтернет є чи й не важливішим адвокаційним майданчиком. Останні роки бібліотеки все більше опановують такі інформаційні платформи як блогосфера, соціальні мережі, месенджери тощо.

Незважаючи на те, що мікроблоги та соціальні мережі надійно перехопили пальму першості в інформаційному цифровому просторі, наявність офіційного веб-сайту залишається важливим елементом промоції бібліотеки субрегіонального та базового рівня. Веб-сайт дає можливість представити офіційні статичні дані, необхідні для взаємодії з користувачем. Мета наданої консультації – допомогти публічним бібліотекам субрегіонального та базового рівня осучаснити роботу з власними офіційними сайтами та знайти успішні рішення цього завдання. Повний текст консультації доступний за посиланням.

 

Впровадження УДК

22 березня 2017 р. Кабінет Міністрів на своєму засіданні прийняли постанову «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації» №177 від 22.03.2017 р

ЛОУНБ підготовила рекомендації щодо впровадження УДК в роботу бібліотек. Тут можливо знайти відповіді на найбільш актуальні питання та поради з віришення проблем, які постають перед бібліотекарями під час роботи.

 

Формування бібліотечного фонду публічної бібліотеки: методичні поради

Дані рекомендації підготовлені для працівників відділів комплектування та обробки  літератури ЦРБ з метою моделювання, комплектування та перспективи оновлення бібліотечного фонду.

Особлива увага приділена питанням щодо організації роботи з фондом в умовах децентралізації; вибуття документів з фонду, індексації їх вартості; інвентаризації фонду.

Дані поради також можуть бути застосовані у процесі організації мережі публічних бібліотек в об’єднаних територіальних громадах із метою забезпечення належного рівня надання послуг у сфері культури органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Бібліотечні фонди: тенденції формування та організації (див. за посиланням: bib_fondy.pdf)

Методичні рекомендації з організації мережі публічних бібліотек в об’єднаних територіальних громадах (див. за посиланням: bib_merezha.pdf)

Публічні бібліотеки в об’єднаних територіальних громадах (див. за посиланням: bib_oth.pdf)

Система моніторингу базової мережі публічних бібліотек України ЕСМаР

Наразі в бібліотечній сфері України впроваджено Електронну систему моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР) (наказ МКУ № 780 від 02.10.2015 р. «Про впровадження Електронного моніторингу базової мережі публічних бібліотек», зі змінами).

ЕСМаР – це онлайновий сервіс, база даних, що містить інформацію про всі публічні бібліотеки України: адресну частину з характеристиками кожної книгозбірні, показники, які відображають її діяльність. До базових показників, які входять до державної форми статистичної звітності № 6-НК «Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України» (далі – форма № 6-НК), додано низку нових показників. Система надає можливість оперативно збирати дані та обробляти їх, автоматично перевіряти наявність помилок, контролювати процес подання звітів і надсилати повідомлення з нагадуваннями та запитами, а головне – бачити показники роботи кожної окремої бібліотеки.

Дані рекомендації дозволять керівникам та методичним службам публічних бібліотек більш ефективно використовувати електронну систему моніторингу. Текст рекомендацій завантажити тут.


Додатки:
1.    При роботі над звітністю рекомендуємо ознайомитись з ДСТУ 7448:2013 «Бібліотечно-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять».

2.    Рекомендації Харьківської ОУНБ щодо організації бібліотечних пунктів

 

Глобальні цілі: як діяти бібліотеками у контексті національного розвитку

Глобальні цілі сталого розвитку (ЦСР) були затверджені у 2015 році на саміті ООН з питань сталого розвитку. Бібліотеки України стали визнаними і важливими гравцями у сфері реалізації Цілей сталого розвитку та мають механізми розповсюдження цих знань у суспільстві.

Текст методичних рекомендацій для публічних бібліотек у межах Глобальних Цілей сталого розвитку (ЦСР): завантажити