План роботи бібліотеки на 2017 рік

Звіт про роботу бібліотеки за 2016 рік

У 2016 році після переміщення з м. Луганськ на підконтрольну державі територію, Луганська ОУНБ ім. Горького повністю відновила роботу в якості головного методичного центру для бібліотек Луганського регіону та здійснювала методичне керівництво 311 публічними бібліотеками регіону, що підпорядковані Міністерству культури України.


За рік бібліотека організувала 9 обласних семінарів, практикумів та нарад для бібліотечних фахівців районних бібліотек області. Питання, що були в центрі уваги:

 • трансформація роботи бібліотек
 • адвокаційна діяльність 
 • просування української сучасної літератури
 • проектна діяльність бібліотек
 • реалізації Стратегії розвитку бібліотечної справи в України до 2025 року

Спеціалісті ОУНБ провели 23 тренінги (у тому числі 6 з них – у формі вебінарів) з питань трансформації роботи бібліотек з сільськими бібліотекарями всіх районів області, здійснили 9 виїздів з метою надання консультацій на місцях до Міловської, Марківської, Сватівської, Станично-Луганської, Попаснянської, Біловодської, Кремінської, Троїцької ЦБС та Новоайдарської РЦБ. Було підготовано 4 письмові методичні рекомендації щодо питань управління та статистики

У звітному році ЛОУНБ здійснила комплексну перевірку Старобільської ЦБС.

Методичний відділ бібліотеки здійснював координацію роботи з впровадження електронної звітності бібліотек, що підпорядковані Міністерству культури України в системі ЕСМаР (електронна система моніторингу роботи бібліотек).

У 2016 році ЛОУНБ разом з Українською бібліотечною асоціацією провела обласний конкурс «Сучасний бібліотекар Луганщини – 2016», направлений на підвищення професійної майстерності серед бібліотекарів централізованих бібліотечних систем області.

Особливу увагу ЛОУНБ приділяла проблемі отримання бібліотеками регіону нової сучасної української книги. У цьому напрямку були здійснені наступні кроки:

 • Підтримка проекту «Дорога на Схід», завдяки якому бібліотеки регіону отримали близько 3 тис. нових видань.
 • Підтримка ініціативи «Жива бібліотека», в рамках якої українські видавництва, що реалізували низку конкурсів, проектів, спрямованих на поповнення фондів публічних бібліотек. Завдяки цьому проекту в бібліотеки приїхали не лише книги, але й письменники.
 • Здійснювався збір книг через соцмережи. Найбільш успішними були приклади ЛОУНБ ім. Горького, до якої надійшли книги від 32 осіб і різних закладів, та Новоайдарської ЦРБ, яка завдяки успішної взаємодії з видавництвами й бібліотеками інших регіонів України зібрала сучасну колекцію книг.

Протягом року тривало поповнення фондів бібліотек області книгами за програмою Міністерства культури України «Українська книга». Усього бібліотеки області отримали 50,5 тис. примірників книг.
Бібліотека стала партнером Всеукраїнського руху обміну книгами «Відкрита бібліотека» (у межах ініціативи «З Країни в Україну»).

З червня 2016 року в бібліотеці почала функціонувати прес-служба, що допомогло розгорнути роботу з інформування суспільства про стан, у якому опинилась бібліотека та привернути увагу до її проблем. У цілому було підготовлено 7 публікацій у фаховій пресі та здійснювалася постійна щотижнева розсилка про роботу обласної бібліотеки та бібліотек регіону майже у всіїх українськиї ЗМІ. 

Фахівці бібліотеки взяли участь у 6 Міжнародних та всеукраїнських фахових конференціях та навчальних програмах. Один з головних напрямків, який під керівництвом ЛОУНБ взяли на озброєння бібліотеки регіону, – участь у міжнародних проектах та програмах, спрямованих на згуртованість громад, подолання наслідків воєнного конфлікту, відновлення самоврядування, підвищення активності громадян. Бібліотекарі заявили про себе, як найактивніша частина суспільства й цілком занурилися саме у громадську діяльність та набули безцінного адвокаційного досвіду. Протягом 2016 року бібліотеки Луганської області брали участь у 12 таких проектах. Окрім цього, представниками бібліотеки реалізовувалили проекти та ініціативи, що були спрямовані саме на бібліотеки та оголошувались та/або підтримувались Українською бібліотечною асоціацією: 

 • «Містки громадської активності» (проект з картування громад), що фінансується Європейським Союзом (Луганська ОУНБ м. Старобільськ)
 • «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу
 • «Рік англійської мови в Україні» (бібліотекою запроваджено заняття з вивчення англійської мови бібліотекарями, центр «Вікно в Америку», м. Старобільськ)

Бібліотека поновила своє членство в Мережі Центрів Європейської інформації України (за підтримки МФ «Відродження») та проводила в області Кампанію з відзначання Днів Європи в Україні та до Тижня європейської демократії, зокрема вебінари, вуличні акції, виставки тощо.

Незважаючи на відсутність приміщення для обслуговування читачів, бібліотека з лютого місяця намагалась обслуговувати мешканців регіону як книгою, так і інформацією:

 • З січня 2016 року відновлено роботу офіційного веб-сайту бібліотеки. З грудня  триває тестування нової версії веб-сайту, що буде підтримуватися на мобільних пристроях.
 • З лютого 2016 року було відновлено роботу системи Міжбібліотечного абонементу (мешканці регіону мають змогу отримувати книги та електронні копії видань з національних бібліотек України, та бібліотек Винниці, Запоріжжя, Дніпропетровська).
 • З березня 2016 року налагоджено роботу віртуальної довідкової служби на сайті ЛОУНБ.
 • З липня 2016 року розпочато реєстрацію читачів та стаціонарне обслуговування.
 • З вересня 2016 року бібліотека функціонує в орендованому приміщенні (148 кв.м.) та повністю відновила всі цикли бібліотечної роботи:
 • Проводиться робота по формуванню фонду. Отримано та взято на баланс 3 тис. книг.
 • Створено та триває поповнення електронного каталогу бібліотеки, до якого на кінець року внесено 3063 записи.
 • Здійснюється обслуговування читачів. За 4 місяці 2016 року бібліотеку відвідало 3 550 осіб, зареєстровано 352 користувача, видано 690 друкованих видань та 5 900 вільних джерел Інтернет. 

Велику увагу бібліотека приділяла роботі в Інтернет-просторі. З січня 2016 року була відновлена робота всіх офіційних представництв в Інтернет – веб-сайту, публічних сторінок в соцмережах: Facebook, ВКонтакте, Instagram. Загалом за рік на цих ресурсах здійснено 1237 публікацій; відвідувань веб-сайту 28,0 користувачів, охват аудиторії в соцмережах 118,6 тисяч користувачів.

Інформаційна робота бібліотеки була спрямована на створення рекомендаційного сервісу для користувачів – огляди нової літератури, актуальні публікації в сфері літературознавства, просування читання тощо. 

Велика увага приділялась організації просвітницьких та навчальних заходів для користувачів області. Усього за рік було проведено 45 заходів (у т.ч. виїзних), які відвідало 1950 мешканців області. Серед заходів – тренінги з питань безпеки, ІТ-технологій, культури мови та ін.; презентації книг; зустрічі аматорських об’єднань; он-лайн конференції та дискусійні майданчики. Найбільш цікаві з них, які набули розголосу та зацікавленості:
Міжнародна веб-конференція «Соціально-економічні аспекти Угоди про асоціацію з ЄС» (у межах кампанії відзначання Днів Європи в Україні)
Вечір, присвячений творчості І. Низового (спільно з ЛНУ ім. Тараса Шевченка та Обласним краєзнавчим музеєм)

 • «Відкритий майданчик: бібліотеки області» (в рамках відзначання дня області, м. Сєвєродонецьк)
 • «Відкрий Україну через бібліотеки: бібліоквест для мешкаців громади» (до дня Незалежності України)
 • Тренінги з культури мови
 • Хеловін в бібліотеці
 • «Революція у свідомості сучасників». Дискусійний майданчик (до Дня Гідності та Свободи) спільно з обласним краєзнавчим музеєм
 • «Goog silent party»: радіовечірка в навушниках. Всеукраїнський флешмоб на підтримку читання та бібліотек

Статистична звітність

Статистичний звіт (форма 6-нк) про роботу бібліотеки за 2016 рік

Основні показники роботи за поточний (2017) рік