Плани роботи бібліотеки: 2020201920182017

Звіти про роботу бібліотеки: 201820172016

Звітна інформація про роботу Луганської ОУНБ в 2018 році

Протягом 2018 року ЛОУНБ функціонувала в якості публічної бібліотеки та головного методичного центру, знаходячись в умовах евакуації у м. Старобільськ Луганської області. Бібліотека здійснювала усі основні функції, що притаманні головній бібліотеці регіону.

Робота по формуванню фонду

Отримано та взято на 1422 книги на суму 121067,03 грн, з них 116 книг на суму 15678,80 грн. за бюджетні кошти. За державною програмою поповнення бібліотечних фондів бібліотека отримала 116 книг на суму 15678,80грн. 864 тис видань потрапили у бібліотеку у якості подарунків та безоплатних находжень від українських видавництв, бібліотек з інших регіонів України, через волонтерську діяльність та просто у якості подарунків від громадян на загальну суму 65144,20 грн., які були інвестовані таким чином в бюджет області. Також фонд бібліотеки поповнився періодичними видання у кількості – 90 назв журналів та газет, загалом отримано 2133 примірники.

Створення та підтримка електронного каталогу бібліотеки

За звітний період до каталогу внесено 3 909 записів. На сьогодні об’єм БД електронного каталогу складає 13921 запис. Протягом 2017 року доступ до електронного каталогу та можливість читацької реєстрації доступні в онлайн режимі для віддалених користувачів

Обслуговування користувачів області

За 2018 рік бібліотеку відвідало 86,6 тис. осіб (у порівнянні з минулим роком - 47,6), зареєстровано 2055 користувача (за ЄРК), обслужено -  9,7 тис. користувачів (з них 496 віддалено), видано 34,8 тис. друкованих видань та 49,5 тис. вільних джерел інформації з Інтернет.

ЛОУНБ продовжує позиціонувати себе не як академічний заклад, а як креативний громадський простір, своєрідне «третє місце» для громади регіону. Всього за звітний період було проведено 301 захід (у т.ч. 47 поза межами бібліотеки), які відвідало 4953 мешканців області. Серед заходів – тренінги з питань безпеки, ІТ-технологій, культури мови, дизайну, SMM-менеджменту та ін.; презентації книг; зустрічі аматорських об’єднань; он-лайн конференції та дискусійні майданчики, майстер-класи, перегляди фільмів, дозвіллєві програми, анти лекції, флешмоби, он-лайн турніри, музичні квартирники тощо.

Інформаційно-довідкове обслуговування мешканців області

Загальна кількість інформаційних довідок, наданих користувачам протягом року становить 2706. За рік відвідувачам бібліотеки надано 3964 консультації.

У звітному році бібліотека відновила роботу з індивідуального та групового інформування провідних фахівців області за актуальними темами. Цю роботу бібліотека проводить починаючи з 4 кварталу 2017 року. За цей час Абонентами інформації стали 29 групових абонентів (департаменти ЛОДА та відділи культури РДА, обласні заклади культури області, центральні районні бібліотеки) та 11 індивідуальних, серед яких керівники департаментів ЛОДА, заступники Голови ЛОДА та науковці. В 2018-му році абоненти інформації отримали 215 інформаційних дайджестів та 94 інформаційні списки з питань культури, економіки, зовнішньоекономічної діяльності, екології, торгівлі та туризму.

Неформальна освіта для дорослих

В 2018 році ЛОУНБ активно розвивала такий напрямок роботи як неформальна освіта для дорослих.

Освітні послуги населенню надавалися через бібліотечний Регіональний тренінговий центр за наступними напрямками: медіа грамотність та інформаційна безпека; культура українського мовлення; використання сучасних IT-технологій; SMM-менеджмент (робота в соціальних мережах); дизайн; еко навчання; реформа децентралізації. З 2017 року ЛОУНБ є учасником освітньої онлайн платформи «Неформальна освіта в Україні», та позиціонує свої навчальні заході на всеукраїнському рівні.

Особливо користувалися попитом виїзні освітні заходи для громади міста, що проходили на базі Старобільського креативного суспільного простору STB City Hub та Центру профорієнтації у Старобільському центрі зайнятості, районних та сільських бібліотек Марківського району та м. Лисичанськ.

Учасниками тренінгів стали – студенти навчальних закладів, учні молодших і старших класів загальноосвітніх шкіл, журналісти, працівники культури, безробітні містяни, стартапери, бізнесмени, пенсіонери тощо. Загалом, Регіональний тренінговий центр провів 28 тренінгів та надав освітні послуги 401 особі.

Науково-методична та дослідна робота

Методична робота залишалася основним напрямком роботи ЛОУНБ. За звітний період організовано 48 навчально-методичних заходів: 4 обласних семінари, 35 тренінгів, в т.ч. 8 вебінарів, а також 8 занять в межах роботи Обласної школи БіблінетTechnology для бібліотечних фахівців Інтернет-центрів, 1 проблемний круглий стіл. Серед учасників семінарів та тренінгів – керівники центральних районних бібліотек, методисти, працівники відділів комплектування, бібліотекарі Інтернет-центрів.

У звітний період співробітники бібліотеки здійснили 7 виїздів з метою надання консультацій на місцях в усі райони області та провели 2 комплексні перевірки Кремінської та Марківської ЦБС за підсумками яких фахівцям цих районів були надані рекомендації та організовані спеціальні методичні консультації.

Підвищення кваліфікації та наукова робота

У звітному періоді тривало підвищення кваліфікації співробітників й самої обласної книгозбірні: 17 фахівців ЛОУНБ пройшли навчання та підвищення кваліфікації на всеукраїнському рівні, де отримали сертифікати.

Фахівці бібліотеки прийняли участь у 8-ми Міжнародних та всеукраїнських фахових конференціях та навчальних програмах.

Приділялась увага науковій та дослідницькій роботі. В звітному періоді методичний відділ ЛОУНБ приймав участь у проведенні Всеукраїнського дослідження НБ ім. Ярослава Мудрого: «Кадрові ресурси публічних бібліотек України: стан та перспективи розвитку» та самостійно провели дослідження та аналітичний догляд офіційних сайтів публічних бібліотек області та наукове дослідження «Анатомія молодого бібліотекаря: як почувається молодий фахівець у професії».

Фахівці бібліотеки підготували 2 фахові публікації з досвіду роботи ЛОУНБ, що були опубліковані у всеукраїнських бібліотечних фахових виданнях.
 

Робота з дітьми

За відсутності в регіоні обласного методичного центру для дитячих бібліотек, ЛОУНБ багато уваги приділяла методичній допомозі бібліотечним фахівцям, що працюють з дітьми.

У вересні було проведено проблемний круглий стіл «Видавництва. Бібліотека. Читач: нові грані співпраці, можливості та реалії» за участю Національної бібліотеки для дітей та Міністерства культури України можливості» із залученням до роботи представників публічних бібліотек регіону та фахівців з інших регіонів України. В листопаді у співпраці з Львівською обласною бібліотекою проведено TED-x семінар «Бібліотека надихає», на якому колеги із Львова поділилися власним досвідом. 

Велику увагу ЛОУНБ приділяє і обслуговуванню маленьких користувачів, для чого намагається запроваджувати інноваційні форми роботи та підходи. У звітному періоді на базі ЛОУНБ було започатковано декілька ініціатив по роботі з дітьми, а саме:

  • Організовано та працює клуб кодування для дітей та підлітків у межах всеукраїнської мережі Code Club Ukraine, у якому діти віком від 8 до 12 років навчаються програмуванню. За рік навчання пройшли 42 маленьких користувачів ЛОУНБ. Також у межах клубу організовано два IT-хакатони за ініціативою та за підтримки Ресурсного центру ГУРТ «Meet and Code». Методичну допомогу в організації факультативних занять надала Всеукраїнська мережа клубів із програмування Code Club UA.
  • Започатковано роботу освітнього проєкту для підлітків LOFT, у межах якого проводяться консультації з психологом, майстер-класи, освітні заходи в ігровій формі з основ права, питань толерантності та ін.
  • При ЛОУНБ організовано волонтерський проєкт «Там, де ти», метою якого є привернення уваги підлітків до бібліотеки, її функцій, залучення маленьких користувачів до організації заходів, тощо.

Інформаційна робота та формування іміджу бібліотеки

У 2018 році ЛОУНБ продовжувала роботу з позиціонування себе у всесвітньому інформаційному просторі. Гармонійна діяльність у мережі Інтернет та поза нею вийшла на новий рівень освітньо-культурної співпраці із користувачами.

Важливим етапом інформаційної діяльності є безпосередньо розсилка інформації про діяльність бібліотеки – партнерство з різними інформаційними ресурсами з метою поширення матеріалу про діяльність ЛОУНБ. Вихідним результатом такої роботи стали розміщені матеріали на сайтах місцевого, регіонального та всеукраїнського значення. Усього написано 9 статей, які опубліковані на 11 інтернет-порталах.

На офіційному сайті опубліковано загалом в усіх розділах (новини, огляди, аналітика): 150 публікацій, загальне охоплення аудиторії за даними Google Analytics становить 42 394 унікальних переглядів. Кількість унікальних відвідувачів – 15 486.

За рік створено 55 літературних оглядів на актуальні книги бібліотеки (розділ «Пропонуємо»). Рубрика націлена на широку аудиторію читачів з метою ознайомлення та виявлення зацікавлення у різногалузевій та різножанровій літературі.

На офіційній сторінці бібліотеки в соціальній мережі Facebook загальна кількість підписників становить 2 009 тисяч, охоплення аудиторії  – 221 тисячі, що становить 21,158 унікальних переглядів (коментарі, репости); загальна кількість кліків становила 63,500.

У соціальній мережі Twitter (twitter.com/good_library) на офіційній сторінці опубліковано 106 твітів, загальне охоплення аудиторії становить із січня по грудень 2018 року 56 052 унікальних перегляди твітів.

У Telegram-каналі (telegram.me/goodlibrary) бібліотеки опубліковано 46 повідомлень, загальне охоплення аудиторії становить 1955 сумарних перегляди усіх повідомлень.

В кінці року ЛОУНБ розпочала роботу в мережі Instagram.

Проєктна діяльність та соціальне партнерство

Один з головних напрямків роботи ЛОУНБ – участь у міжнародних проєктах та програмах. Протягом 2017 року бібліотекарі ЛОУНБ приймали участь у 9-ти проєктах, завдяки чому у звітному році бібліотека залучила 27,4 тис.грн. та можливість участі у міжнародних програмах з метою обміну досвідом, та навчання. Окрім прямого фінансування, бібліотеці вдалося реалізувати: створення аналитичного видання «Старобільськ туристичний», прийняти участь у 4 тренінгах та отримати сертифікати тренерів або фасилітаторів, здійснити 4 поїздки з обміну досвідом - до Києва, Львова, Нарви (Естонія), стати співргранізаторами фестивалю «Sherwood Weekend», провести 3 вуличні акції, організувати 37 освітніх тренінгів для мешканців місцевих громад регіону, організувати 2 IT-хакатони.

Статистична звітність

Статистичний звіт (форма 6-нк) про роботу бібліотеки за 2016 рік

Статистичний звіт (форма 6-нк) про роботу бібліотеки за 2017 рік

Основні показники роботи за поточний (2018) рік