Звіт про роботу бібліотеки за 2016 рік

План роботи бібліотеки на 2017 рік

План роботи бібліотеки на 2018 рік

Протягом 2017 року ЛОУНБ ім. Горького функціонувала в якості публічної бібліотеки та головного методичного центру, знаходячись в умовах евакуації у м. Старобільськ Луганської області. Бібліотека здійснювала усі основні функції, що притаманні головній бібліотеці регіону, а саме:

- Проводилася робота з формування фонду. Отримано та взято на баланс 5258 видань, з них 1494 книги на суму 369,3 тис. грн. за бюджетні кошти. 3600 видань потрапили у бібліотеку у якості подарунків та безоплатних находжень від українських видавництв, бібліотек з інших регіонів України, через волонтерську діяльність та просто у якості подарунків від громадян на загальну суму 304,3 тис. грн., які були інвестовані таким чином в бюджет області.

- Створено та триває поповнення електронного каталогу бібліотеки, до якого за рік було внесено 7 893 записи. На сьогодні об’єм БД електронного каталогу складає 9956 записів.

- Здійснюється обслуговування користувачів.

- За 2017 рік бібліотеку відвідало 47,6 тис. осіб, зареєстровано 1287 користувачів (за ЄРК), обслужено -  9,2 тис. користувачів, видано 17,1 тис. друкованих видань та 44,5 тис. вільних джерел інформації з Інтернет.

- Здійснювалось інформаційно-довідкове обслуговування мешканців області. Загальна кількість інформаційних довідок та консультацій, наданих користувачам протягом року становить 1200 (у т.ч. -50 віртуальних). За рік відвідувачам бібліотеки надано 3881 консультацію.

- Надавалися освітні послуги населенню через бібліотечний Регіональний тренінговий центр. За рік 669 мешканців області пройшли навчання на 23-х тренінгах та освітніх заходах (тренінгах, уроках) з різної тематики.

- Бібліотека нарощувала інтенсивність методичної допомоги бібліотека регіону та відновила видавництво методичних видань.

Науково-методична та дослідна робота

За звітний період ЛОУНБ організувала 48 навчально-методичних заходів: 6 обласних семінарів, 31 тренінг, 11 вебінарів для бібліотечних фахівців районних бібліотек області. Серед учасників семінарів та тренінгів – керівники центральних районних бібліотек, методисти, працівники відділів комплектування, бібліотекарі Інтернет-центрів. У вересні було організовано та проведено обласний проблемний стіл «Бібліотеки Луганщини: проблеми, виклики, можливості» із залученням до роботи представників луганських переміщених вишів, представників громадськості та бібліотечних фахівців з інших регіонів України.

Питання, що були в центрі уваги методичного центру Луганської області у звітному періоді:

- трансформація роботи бібліотек,

- адвокаційна діяльність,

- просування української сучасної літератури,

- проектна діяльність бібліотек

- реалізація Стратегії розвитку бібліотечної справи в України до 2025 року

- впровадження системи УДК в роботу публічних бібліотеки

- комплектування та актуалізація фондів бібліотек

- трансформація методичної служби публічної бібліотеки

- ІТ-технології для бібліотекарів

- менеджмент соціальних мереж для бібліотекарів

- медіаграмотність та інформаційна безпека

- реформа децентралізації та бібліотеки

- та ін.

В звітному періоді співробітники бібліотеки здійснили 9 виїздів з метою надання консультацій на місцях в усі райони області та провели 2 комплексні перевірки Новопсковської, Станично-Луганської ЦБС за підсумками яких фахівцям цих районів були надані рекомендації та організовані спеціальні методичні консультації.

В 2017 році ЛОУНБ разом з регіональним відділенням Української бібліотечної асоціації провела 2 обласних професійних конкурси «Бібліотекар NEXT: нульовий відлік (для молодих бібліотекарів регіону), «Бібліотеки-сестри» (спрямований на розвиток проектної діяльності бібліотек регіону).

Триває підвищення кваліфікації й співробітників й самої обласної книгозбірні: 13 фахівців ЛОУНБ пройшли навчання та підвищення кваліфікації на всеукраїнському рівні, де отримали сертифікати. Молоді бібліотекарі області приймали участь у Всеукраїнському конкурсі «Творчий злет: молодий бібліотекар року» (організований УБА), переможцем якого стала молодий бібліотекар Луганської ОУНБ ім. Горького.

Загалом фахівці бібліотеки прийняли участь у 11-ти Міжнародних та всеукраїнських фахових конференціях та навчальних програмах:

В центрі уваги ЛОУНБ в 2017 році була реформа децентралізації та її вплив на функціонування бібліотек регіону.

 

Протягом звітного періоду у цьому напрямку ЛОУНБ ім.О.М.Горького здійснювала роботу у двох напрямках: методична допомога бібліотечним фахівцям під час переходу до власності ОТГ і інформаційно-роз’яснювальна робота з населенням регіону щодо основних правових положень адміністративної реформи та її впливу на життя громад.

 

ЛОУНБ ім. О. М. Горького є учасником проекту « ПУЛЬС»  («Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні») для бібліотек та громадських організацій об’єднаних територіальних громад України від Міжнародної організації IREX (з травня 2017 року), у межах якого відбулися:

 • Тренінг для майбутніх тренерів проекту (м. Чернігів, серпень);

 • Проведено 3 заходи у форматі вуличної акції;

 • Проведено 3 тренінги - “Децентралізація від А до Я” для громад із залученням фахівців Офісу реформ для представників органів місцевого самоврядування області.

Фахівціями бібліотеки розроблено інформаційну виставку «Децентралізація», макет якої розіслано на адреси всіх ЦРБ області завдяки чому в кожній районній та деяких сільських бібліотеках області організовано інформаційний куточок для користувачів з питань реформи децентралізації.

Науково-методичним відділом ЛОУНБ ім. О. М. Горького було розроблено методичні рекомендації «Публічні бібліотеки в умовах ОТГ», доступні за посиланням на сайті ЛОУНБ.

Три працівники ЛОУНБ ім. О. М. Горького через платформу масових відкритих онлайн-курсів Prometheus  (Інститут Громадянського Суспільства) пройшли навчальний (5-ти тижневий) курс на тему «Децентралізація в Україні – теорія та практика»  та отримали відповідні сертифікати.

До того ж, фахівці обласної бібліотеки постійно надають консультації щодо правових питань реорганізації бібліотек в умовах створення нових органів місцевого самоврядування. Для більшої ефективності трансформації бібліотек в умовах адміністративно-територіальної реформи в області розроблено: модель публічної бібліотеки ОТГ та запропоновано нову модель обласної бібліотеки, яку було презентовано під час роботи Круглого столу «Бібліотечна справа Луганщина: проблеми, виклики, можливості».

 

Робота з фондом. Поповнення бібліотек області

У 2017 році фонд ЛОУНБ поповнювався переважно за рахунок волонтерських проектів, дарунків від меценатів, користувачів та бібліотек України.

Загалом протягом звітного періоду бібліотечний фонд книгозбірні поповнився 5243 примірниками на загальну сумму 43677568 грн., зних – 4260 примірників книг, та 983 періодичних видань.

Фонд поповнювався з наступних джерел:

 • За кошти обласного бюджету придбано 553 книг на сумму 64999 грн., та 1536 примірників періодичних видань на суму 67500 грн.

 • У межах державної програми поповнення фондів придбано 154 книги на сумму 11895 грн.

 • За рахунок меценатів, читачів та волонтерських проектів придбано 3553 книги на сумму 292382 грн.

 

Постійно у фокусі уваги процедура оновлення книжкових фондів публічних бібліотек субрегіонального та базового рівня Луганської області.

Поповнення фондів публічних бібліотек області новою книгою у 2017 році здійснювалося переважно за рахунок державних, донорських і волонтерських програм.

У центрі уваги бібліотечних фахівців регіону - питання актуалізації бібліотечних фондів публічних бібліотек та наближення їх стану до стандартів ІФЛА. В 2017 році проводилась робота з працівниками бібліотек субрегіонального рівня щодо вирішення проблеми оновлення їх фондів. Відділом науково-методичної роботи, аналізу та розвитку бібліотек ЛОУНБ ім. О.М. Горького було організовано спеціальний семінар для працівників відділів (секторів) комплектування районних ЦБС та ЦРБ: «Якість бібліотечного фонду – складова успіху публічної бібліотеки». Обласною бібліотекою підготовлено методичні  рекомендації «Бібліотечні фонди:  тенденції формування та організації» та постійно здійснюється моніторинг актуалізації книжкових колекцій публічних бібліотек Луганщини.

ЛОУНБ ім. Горького взяла на себе роботу з комплектування бібліотек регіону через соціальне партнерство. Завдяки залученню меценатів, волонтерів та участі у проектах «Жива книга», «Книжкова навала», проектів громадських організацій «Лікбез. Історичний фронт», «Фонд Рідна країна Миколи Томенка» та ін. в бібліотеки області потрапило 3,5 тис. нових книг.

В поточному році бібліотека відновила ще одну свою важливу функцію – поточне поповнення фондів бібліотек області книгами за програмою Міністерства культури України «Українська книга». Замовлення, отримання та передача книг до районів здійснювалась фахівцями обласної бібліотеки. Всього бібліотеки області за державною програмою поповнення фондів (2016-2017 роки) отримали 50,9 тис. примірників книг.

З 2016 року бібліотека є партнером Всеукраїнського руху обміну книгами «Відкрита бібліотека» (в рамках ініціативи «З Країни в Україну»).

 

Інформаційна робота та формування іміджу бібліотеки

Цьогоріч Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів продовжив закріплювати позиції в інтернет-просторі. Головний результат року – робота відділу подвоїла здобутки порівняно з 2016 роком.

Важливим етапом інформаційної діяльності є безпосередньо інформаційна розсилка – партнерство з різними інформаційними ресурсами з метою поширення матеріалу про діяльність ЛОУНБ. Вихідним результатом такої роботи стали розміщені матеріали на сайтах місцевого, регіонального та всеукраїнського значення. Усього розіслано 11 статей, які опубліковані на 16 інтернет-порталах. До публікації у професійній фаховій пресі потрапило 3 статті щодо діяльності ЛОУНБ та Луганського обласного відділення УБА.

На офіційному сайті опубліковано загалом в усіх розділах 432 публікації, загальне охоплення аудиторії за даними Google Analytics становить 35 694 унікальних переглядів сторінок, зафіксовано 10 299 унікальних користувачів.

Найпопулярнішою рубрикою за 2017 рік  у межах роботи офіційного сайту бібліотеки стали «Літературні оглядки» (розділ «Пропонуємо»). За рік створено 66 літературних оглядів на актуальні книги бібліотеки. Рубрика націлена на широку аудиторію читачів з метою ознайомлення та виявлення зацікавлення у різногалузевій та різножанровій літературі.

Окрім офіційного сайту, в 2017 році бібліотека підтримувала 6 офіційних представництв у різних соцмережах.

На офіційній сторінці бібліотеки в соціальній мережі Facebook загальна кількість підписників становить 1777, охоплення аудиторії  – 244 тисячі, що становить 16 970 унікальних переглядів (коментарі, репости); загальна кількість кліків становила 55 900.

У соціальній мережі Twitter (twitter.com/good_library) на офіційній сторінці опубліковано 68 твітів (з червня 2017), загальне охоплення аудиторії за період з червня по грудень 2017 становить 17 992 унікальні перегляди твітів.

У Telegram-каналі (telegram.me/goodlibrary) бібліотеки опубліковано 100 повідомлень, загальне охоплення аудиторії становить 5235 сумарних переглядів усіх повідомлень.

В 2017 році була здійснена розробка нової осучасненої версії офіційного веб-сайту бібліотеки. З кінця року триває тестування веб-версії каталогу бібліотеки та он-лайн сервісів для користувачів.

 

Обслуговування користувачів. Неформальна освіта для дорослих

У звітному періоді кількість користувачів бібліотеки становила 9230 осіб, зареєстровано у ЄРК – 1281 користувач, протягом 2017 року бібліотеку відвідало 47,6 тис. осіб, яким видано 17,1 тис. друкованих видань та 44,5 тис. вільних джерел інформації з Інтернет.

У звітному періоді велика увага приділялась організації просвітницьких та навчальних заходів для користувачів області. Бібліотека с перших днів відновлення роботи на підконтрольній державі території позиціонує себе не як академічний заклад, а як креативний громадський простір, своєрідне «третє місце» для громади регіону. Всього за звітний період було проведено 146 заходів (у т.ч. виїзних, які відвідало 4900 мешканців області. Серед заходів – тренінги з питань безпеки, ІТ-технологій, культури мови та ін.; презентації книг; зустрічі аматорських об’єднань; он-лайн конференції та дискусійні майданчики, майстер-класи, перегляди фільмів, дозвіллєві програми, он-лайн турніри, музичні квартирники тощо.

Літературне об’єднання «Літературний БУМ», що функціонує в бібліотеці з кінця 2016 року, дав поштовх тому, що молоді мешканці міста стали завсідниками обласної бібліотеки. Влітку клуб трансформувався у розширений формат об’єднання користувачів - «ЛІТ.МУЗ.БУМ» та прийняв форму музично-поетичних квартирників в бібліотеці. До об’днання долучилися місцеві музиканти.

В 2017 році бібліотека відновила практику публічних звітів про роботу перед громадою та святкування Всеукраїнського дня бібліотек із залученнями партнерів та мешканців громад. Звіт про роботу бібліотеки під назвою «Сповідь бібліотекаря» було організовано для користувачів та партнерів бібліотеки у лютому. Також, бібліотекарі ЛОУНБ прийняли участь у організації 3-х вуличних фестивалів, які заголом відвідало приблизно 2200 людей. Серед них: мандрівний фестиваль «З країни в Україну», та «TOTfest», який бібліотекарі організували до Всеукраїнського дня бібліотек. Такі масшабні заходи дуже сподобалися , які його відвідали.

 

Тривала робота бібліотекарів з неформальної освіти для дорослих

В 2017 році на базі бібліотеки повністю відновлено роботу Регіонального тренінгового центру (РТЦ) для навчання мешканців регіону. ЛОУНБ ім. Горького стала учасником онлайн-платформи неформальної освіти в Україні та активно розвиває цей напрямок роботи в Луганському регіоні. Бібліотекою розроблено проект створення освітніх майданчиків розвитку.

Протягом звітного року на базі РТЦ проводилися тренінги для мешканців громад з п'яти напрямів (менеджмент соцмереж, ділова українська мова, новітні IT-технологіЇ, інформаційна безпека, еко-навчання), а також навчання за замовленнями по різних темах: комп’ютерний дизайн, сучасні мобільні пристрої тощо. За 2017 рік проведено – 11 занять для різних верств населення.

Один з ключових напрямків просвітницької діяльності ЛОУНБ – просування в громадах медіаграмотності та інформаційної безпеки. Особливу важливість ця робота має саме у східній частині держави, яка найбільш потерпає від інформаційної агресії та гібридної війни. У звітному періоді фахівці ЛОУНБ проводили низку активностей, спрямованих на запобігання негативного впливу інформаційного простору РФ, відновленню історичної пам’яті та отриманню населення навичок уникання маніпулювання свідомістю.

За рік було проведено 3 тренінги для мешканців громад «Стоп Fake!», 6 тренінгів для бібліотекарів «Бібліотека під час гібридної війни», а також дискусійні форми заходів:

 • «Війна та міф» (до Дня пам’яті та примирення);

 • Публічні лекції фахівців Українського інституту пам’яті у межах проекту «LikБЕЗ. Історичний фронт»;

 • “Історичні уроки революційних подій”: захід у межах відзначення року Української революції 1917 - 1921 рр спільно з Луганським обласним краєзнавчим музеєм,

 • “Міф як зброя у гібридній війні”: публічна лекція за участю доцента Інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Голови Науково-аналітичного центру протидії інформаційній агресії Бондаренко О. О.

 • Жива книга: «Український Схід: до і після» (до Дня Незалежності України) із залученням учасників подій, що сталися у 2014 році та початку російсько-української війни

Бібліотека взяла участь у реалізації проекту «Книжкова навала» групи Інформаційний спротив, завдяки якому в бібліотеки області потрапили нові книжки з новітньої історії, інформаційної безпеки, історичні нариси, російської агресії на Сході країни.

Через громадську організацію Луганське обласне відділення УБА фахівці ЛОУНБ розпочали роботу з реінтеграції населення окупованих територій області та мешканців «сірої зони». За допомогою волонтерів здійснюється розповсюдження українських періодичних видань на КПВ через лінію зіткнення (завдяки Акції УБА «Передплати газету мешканцям зони АТО»), розпочата робота по розповсюдженню українських книг до бібліотек окупованих територій через представників ОБСЄ.

 

Проектна діяльність та соціальне партнерство.

Один з головних напрямків, який взяла на озброєння ЛОУНБ – участь у міжнародних проектах та програмах, спрямованих на згуртованість громад, подолання наслідків воєнного конфлікту, відновлення самоврядування, підвищення активності громадян та зміну парадигми професії. Бібліотекарі заявили про себе, як найактивніша частина суспільства і цілком занурились саме у громадську діяльність та набули безцінного адвокаційного досвіду. Протягом 2017 року бібліотекарі ЛОУНБ ім. Горького приймали участь у 19-ти таких проектах, завдяки чому у звітному році бібліотека залучила 242 тис. грн. інвестицій по обласного бюджету

В 2017 році бібліотека стала партнером наступних організацій:

 • Українська бібліотечна асоціація (офіційний партнер),

 • «Всеукраїнське об’єднання «Радіоаматорська ліга», Луганське регіональне відділення

 • ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада»

 • Управління Цивільно-військового співробітництва штабу ОТУ «Луганськ» Міністерства оборони України

 • Центр психосоціальної адаптації психологічної кризової служби

 • Фундація соціальних іновацій «З Країни в Україну». 

 

Статистична звітність

Статистичний звіт (форма 6-нк) про роботу бібліотеки за 2016 рік

Статистичний звіт (форма 6-нк) про роботу бібліотеки за 2017 рік

Основні показники роботи за поточний (2018) рік