Плани роботи бібліотеки: 20212020201920182017

Звіти про роботу бібліотеки: 2019201820172016

 

Протягом 2019 року Луганська ОУНБ функціонувала як публічна бібліотека й головний методичний центр для бібліотек Луганської області.

За рік обслугували 9,8 тис. користувачів, видали 34,2 тис. книг і 60 тис. вільних джерел Інтернет. Загальне відвідування бібліотеки – 87, 7 тис. осіб. Книжковий фонд бібліотеки на 01.01.2020 року становить 10928 примірників.

 

РОЗВИТОК МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОЇ БАЗИ

Фінансування основних бібліотечних послуг ЛОУНБ з обласного бюджету здійснювалося на підтримку функціонування закладу. На розвиток виділили 23 тис. грн (передплата періодичних видань на 2020 рік – 13 тис. грн та придбання стелажів для книг – 10 тис. грн).

Модернізації наявної матеріально-технічної бази та придбання новітнього обладнання, необхідного для обслуговування користувачів, забезпечення роботи працівників бібліотек в ЛОУНБ не здійснювалося.

 

РОЗВИТОК ТА АКТУАЛІЗАЦІЯ ДОКУМЕНТНО-ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ І ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОСТУПУ ДО НИХ

Поповнення книжкового фонду здійснювали виключно за рахунок залучених коштів та за державною програмою поповнення фондів публічних бібліотек.

Протягом року отримали 2 247 примірників книг на суму 263 413 грн. З них:

  • у межах державної програми Поповнення фондів публічних бібліотек отримали 732 примірників книг на суму 95 500 грн.
  • у дарунок отримали 1 515 примірників книг на суму 167 914 грн.
  • як обов’язкові примірники отримали 20 книг на суму 992 грн.

Отже, до бюджету області інвестували 263 тис. грн.

Протягом року тривало поповнення книгами фондів публічних бібліотек області через обмінний фонд ЛОУНБ.

За державною програмою поповнення фондів публічних бібліотек ЛОУНБ отримала та розподілила до бібліотек області 34 400 примірників книг на загальну суму 4 390 595 грн.

Крім того, протягом року Бібліотека залучила з різних джерел (видавництва, волонтери, державні інституції, обмінні фонди бібліотек України) та передала до фондів публічних бібліотек області 14 350 примірників книг. Економічний ефект від цієї діяльності сягнув – 1 290 000 грн інвестицій у натуральному еквіваленті.

 

ІНФОРМАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Інформаційне обслуговування користувачів стало одним з основних напрямків роботи ЛОУНБ. За рік виконали 884 довідки та здійснили 4 760 консультацій, зокрема онлайн.

Інформування представників органів державної влади (індивідуальне та групове) здійснювалось за 27 темами. За рік бібліотека обслуговувала 17 індивідуальних та 19 групових абонентів, підготувала 1 176 інформаційних дайджестів, до яких включено 12 530 джерел інформації.

Інформаційну діяльність в мережі Інтернет спрямовали на розповсюдження інформації щодо діяльності бібліотеки та донесення продуктів її аналітичної та наукової діяльності до віддаленого користувача. Вихідним результатом такої роботи стали розміщені матеріали на сайтах місцевого, регіонального та всеукраїнського значення. Усього написали 13 статей, які опубліковані на 35 інтернет-порталах.

 

Соціальні мережі й надалі стають найбільш популярними майданчиками отримання інформації користувачами Бібліотеки. На офіційній сторінці ЛОУНБ у соціальній мережі Facebook загальна кількість підписників становить 2 545 тисяч, охоплення аудиторії  – 32 2010 тисячі. У соціальній мережі Instagram на офіційній сторінці опубліковали 206 дописів (разом зi сторiз), загальне охоплення аудиторії становить 22 328 унікальних перегляди. У Telegram-каналі бібліотеки опубліковали 16 повідомлень, загальне охоплення аудиторії становить 2 113 сумарних переглядів усіх повідомлень. Також для розміщення в соцмережах створили/змонтували 9 відеороликів.

 

 

РОЗВИТОК ЧИТАННЯ ТА СОЦІОКУЛЬТУРНІ ЗАХОДИ

ЛОУНБ постійно працює над інноваційними підходами до просування читання та протягом року організувала низку заходів, що викликали зацікавленість мешканців регіону, а саме:

  • зустрічі із письменниками в межах проєкту «Схід читає»;
  • антилекції на культурно-історичну тематику;
  • дискусійні майданчики щодо літератури на тему української історії;
  • літературні огляди на книжкові новинки на сайті ЛОУНБ;
  • виїзні акції «Відкрита бібліотека» з метою промоції фонду ЛОУНБ поза межами бібліотеки.

2019 року бібліотека провела 327 соціокультурних та освітніх заходів для мешканців громад, з них – 60 виїзних (проводилися і в місті, і в різних населених пунктах області). Заходи відвідали 5 660 осіб.

Зустрічі з письменниками та презентації книг зібрали безліч прихильників серед користувачів Бібліотеки. Протягом року організували зустрічі з українськими письменниками: Миколою Байдюком; Сергієм Жаданом, Андрієм Курковим, Євгеном Положієм, Іваном Андрусяком та Танею Стус у межах проєкту «Схід читає»; Марко Терен, Юлією Баткіліною, Марією Микицей, Мальвою Кржанівською у межах проєкту «Мистецька субота». Відбулася презентація роману «Доки світло не згасне назавжди» Макса Кідрука.

Наймасштабнішою акцією з просування читання та адвокації бібліотек стала «Всеукраїнська тиха вечірка в навушниках „Good Silent Party”, яка проходила в березні та грудні 2019 року у партнерстві з мандрівним радіо «Сковорода».

 

НАУКОВИЙ СУПРОВІД РОЗВИТКУ БІБЛІОТЕК ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ В УМОВАХ ЗМІН ТА МЕТОДИЧНА РОБОТА

Науково-методична робота – важлива складова повноцінного функціонування універсальної наукової бібліотеки в умовах трансформації галузі та країни загалом.

Загалом 2019 року ЛОУНБ організувала та провела: 69 навчально-методичних заходів для бібліотечних фахівців регіону:  17 виїздів з методичною допомогою в усі райони області,  42 тренінги, 8 обласних семінарів та проблемний Круглий стіл для бібліотекарів області до Дня писемності та мови.

2019 року  науково-методичний відділ розробив: 3 методичні рекомендації, 3 інформаційні дайджести та «Календар знаменних та пам’ятних дат Луганської області на 2020 рік».

Протягом року працівники ЛОУНБ постійно долучалися до наукових професійних заходів всеукраїнського та міжнародного рівня, де гідно представляли Луганську область. Загалом бібліотекарі обласної книгозбірні взяли участь у 8 міжнародних та всеукраїнських фахових семінарах, конференціях та професійних школах

 

НЕФОРМАЛЬНА ОСВІТА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

Регіональний тренінговий центр Луганської ОУНБ сфокусувався на впровадженні неформальної освіти як найпріоритетнішого напрямку в контексті освітніх новацій в Україні. Фахівці РТЦ надавали освітні послуги і бібліотечній спільноті, і населенню області, доповнивши загальний перелік навчальних напрямків новими темами та проблематикою. Серед нових напрямків – дослідження соціально-біологічного явища «ґендер» та виїзні майстер-класи для громади й бібліотечних фахівців за темою антилекцій 16+.

Отже, протягом року тренери-фахівці РТЦ загалом провели 111 занять за різними освітніми напрямками. Скористалися освітніми послугами тренінгового центру – 456 осіб.

 

РОЗВИТОК ЕФЕКТИВНИХ КОМУНІКАЦІЙ

Адвокаційна діяльність та вибудування партнерських зв’язків є запорукою успішного розвитку бібліотеки як соціально значущої інституції. Саме тому, у звітному періоді ЛОУНБ приділила левову частку роботи саме цьому напрямку.

У 2019 році бібліотека продовжила партнерство з мистецькою агенцією «АртПоле», зокрема розгортала активну інформаційну підтримку проєктів агенції «РоздІловІ», «Безкінечна подорож або Енеїда», «Альберт або Найвища форма страти».

Проривом 2019 року стало приєднання до всеукраїнського та всесвітнього волонтерського проєкту з кодування Code Club – для дітей віком 8 – 13 років. Методичну допомогу в організації факультативних занять надала Всеукраїнська мережа клубів із програмування Code Club UA. Загалом в області працює 13 клубів програмування з 17 навчальними групами. Загальна кількість дітей-учасників по всій області – 147 осіб.

 

Продовжувалася робота в межах проєкту ПУЛЬС («Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні») для бібліотек та громадських організацій об’єднаних територіальних громад України від Міжнародної організації IREX. За рік провели 11 тренінгів для громад міст

Вагомим адвокаційним заходом у звітному періоді став Луганський обласний бібліотечний форум «Сільська бібліотека – фундація громадських інтелектуальних перетворень», який організувала обласна бібліотека у співпраці з Луганським обласним відділенням УБА на базі Біловодської ОТГ з залучення громадськості області та представників ГО і місцевої влади.

У звітному періоді започатковані проєкти міжнародної співпраці. Працівники бібліотеки долучилися до дослідження молодіжної політики Мальти в межах навчального візиту від UNICEF і Міністерства молоді та спорту України, а з вересня Луганська ОУНБ є учасником міжнародного проєкту «Ми – українці. Я і ти!”». Мета проєкту – організація навчальних заходів із вивчення української мови для представників української діаспори у Польщі. Бібліотекарі ЛОУНБ організували низку онлайн-занять з культури українського мовлення для 30 учнів з м. Ольштин.

Треба зазначити, що діяльність у напрямку адвокації та побудови партнерських зв’язків здійснювалася переважно за кошти залучені через проєктну діяльність. Загальна сума інвестицій від проєктної діяльності за рік склала 17 820 грн (17 320 грн – залучено через ГО Луганське обласне відділення УБА, 50 тис. грнкошти Львівського обласного бюджету).

Статистична звітність

Статистичний звіт (форма 6-нк) про роботу бібліотеки:
2016 рік
2017 рік
2018 рік
2019 рік

Основні показники роботи за поточний (2020) рік