Воля народу – сила. Сила військових – броня, якою вони захищають український народ. 16 січня в Україні вшановують День пам’яті захисників Донецького аеропорту. Або, уже за народною назвою, День пам’яті кіборгів.

Протягом 242 днів військовослужбовці, добровольці, медики і волонтери захищали летовище від бойовиків і російських найманців. Оборона тривала з 26 травня 2014 по 22 січня 2015 років.

За офіційними даними під час оборони ДАП загинули більше 200 військових.

Кіборгами нескорених українців назвали самі терористи. Мовляв, тільки роботи здатні вистояти в таких нелюдських умовах. Після кровопролитних боїв аеропорт став символом героїзму для всіх українців.

Андрій Полухін, капелан-кіборг, служитель Корпусу Військових Капеланів Християнської служби Порятунку (ХСП): «Під час перебування в терміналі я помітив, що всі хто там був, – люди. Звичайні. Всі боялися, всім було холодно, всі знесилені. І всі боролися. Найгарячіше оборонялися ті, хто змирився з думкою про смерть. Ті, хто подумки померли. Вони робили більше очікуваного. От саме такі і ставали «кіборгами». Тоді в ДАПі людина ставала «кіборгом». Людиною, готовою на смерть. Але ж людиною...».

Тому, у дайджесті від Good library пропонуємо осягнути/зануритися/усвідомити події 2014-2015 років, коли українські військові ціною життя тримали броню Сходу.

Що подивитися? «Кіборги. Герої не вмирають» – художню стрічку режисера Ахтема Сейтаблаєва та «Добровольці Божої чоти» – документальне кіно Леоніда Кантера та Івана Яснія.

Куди сходити? Подивитися на макет Донецького аеропорту в музеї АТО в Гайсині Вінницької області. Сходити на екскурсію до Національного музею історії України у Другій світовій війні у м. Київ.

Що почитати?

Галузева література:

АД 242 : Історія мужності, братерства і самопожертви. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 352 с. 

Книга про 242 дні боїв за Донецький аеропорт. Свідчення кіборгів, десятки ексклюзивних фото з місця подій, розповіді журналістів і волонтерів.

Лазарович, М. Душу й тіло ми положим за нашу свободу : Україна в боротьбі проти збройної агресії Російської Федерації (2014-2018 роки). – Ічня : Формат, 2018. – 337, [2] с. 

Значну увагу в цій книзі приділено автором відродженню української армії, її перемогам і поразкам, згуртованості та незламності захисників у боях за Донецький аеропорт.

Мамалуй, А. Военный дневник (2014-2015). – Х. : Фолио, 2016. – 282 с. 

Записки про війну, у якій боровся автор та його товариші. Писав на телефоні в напівзруйнованій будівлі метеостанції Донецького аеропорту про мужність українських захисників.

Незалежність України. – K. : Мамине сонечко, 2016. – 49 с. 

Хто такі козаки, характерники та кіборги? Це та багато іншого для наймолодших читачів.

Терянік. Життя на нулі : [фотокнига]. – Ічня : Формат, 2018. – 305 с. 

У творах, народжених війною, про біль та надію, якими сповнені душі наших воїнів. Перебуваючи в епіцентрі війни, захищаючи Донецький аеропорт, вони не зачерствіли, не зламалися, не відсторонилися від світу.

Художня література:

Брест, М. Пехота. – К. : ДИПА, 2019. – 380, [1] с.  

Розповідь автора про те, що йому довелося пройти за дев’ять місяців життя на передовій. Про атаки та оборону, про техніку та військовий побут, і, звичайно ж, про людей, які захищали Донецький аеропорт, які стояли за свою Україну…

Воронін, М. Вірші одного кіборга : збірка поезій. – К. : Смолоскип, 2017. – 165, [1] с.  

Війна – це завжди про людські цінності. Під час оборони Донецького аеропорту автор писав свої вірші, передусім, про любов, про те, що тримає нас тут, і те, що змушує жити та йти вперед.

Героям слава! : розповіді для дітей про героїв фронту і тилу. – К. : Мамине сонечко, 2016. – 48 с.  

Художні твори для найменших читачів про мужність, честь і відвагу  наших воїнів, які, наче тигри, захищають нас від ворога.

Гуменюк, Б. Блокпост : вірші. Новели. Публіцистика. – К. : Академія, 2016. – 336 с.

Одкровення цієї книжки – пережита автором правда Майдану і війни. Так бачили, відчували та думали мільйони, а тільки він знайшов такі слова…

Квіта, Левко. Кіборги : [графічна повість]. – Початок. – Т. 1. – [Л. : Вірні традиціям, 2017]. – [43] с.

Перша битва за ДАП, що відбулася 26 травня 2014 року, є початком Великої історії, де багато боїв, героїв, перемог, втрат і запитань…

Квіта, Левко. Кіборги : [графічна повість]. – Початок : 26.05.2014. – Т. 2. – [Л. : Вірні традиціям, 2017]. – [43] с. 

Донецький аеропорт – твердиня непереможних кіборгів – дався нам дорогою ціною життів хороших друзів і побратимів.

Куркума. Кіборги : [графічна повість]. – Хроніки 3-го полку : 26.05.2014. – [Т. 1]. – [Л. : Вірні традиціям, 2018]. – [36] с.   

«Хроніки 3 полку» – ілюстровані історії наших кіборгів в околицях ДАПу.

Подобна, Є.  Дівчата зрізають коси : [книга спогадів]. – К. : Люта справа, 2018. – 344, [1] с.

Спогади 25 жінок-військових про бойові операції, про звільнення українських міст і сіл від окупантів, про захист Донецького аеропорту, про побратимів і місцевих жителів.