Натрапили на справжні казки, поборолися з дитячою травмою від них.Зі студентами педагогічного коледжу та Луганського національного університету імені Тараса Шевченка торкнулися до справжньої природи класичних європейських казок.

«Рапунцель», «Білосніжка», «Червона Шапочка», «Приспана красуня», «Гензель і Ґретель», «Синя Борода», «Піноккіо», «Ялівець» – жертви народної пам’яті, створені зовсім не для дітей. Це результат давніх ініціацій (посвят), коли дорослі жорстоко випробовували підлітків на здатність бути повноправним членом громади та брати шлюб. А казки згадують про те, що довелося пережити дітям, і на які жахи прирікали їх дорослі. Так, казкові історії, які б мали нести добро і допомагати дітям боротися з кризовими моментами в розвитку, є помстою у вигляді переказів від різних поколінь.

З варіаціями казок розбиралися вчорашнього вечора.

Дістали чорний ящик. Зробили там отвори з обох боків. Усередину клали різні предмети та їжу, прохали гостей простягнути руки в отвори й «намацати» казки, тобто відгадати, з якими оповідками пов’язані ці речі. Волосся ляльки, ножиці, голка й нитка, гребінець, яблуко, пиріжок, пряник, лялькові очі – те, до чого торкалися наші пальці.

І почалася казкове прожарювання. Рапунцель – жертва гіперопіки мачухи та раптової дефлорації, послідовниця римської великомучениці Варвари. Білосніжка – допитлива красуня, яка грається зі смертю, щасливиця, бо вдало випала з труни та вихаркнула шматочок яблука. Приспана красуня – випробувала на собі чудеса летаргічного сну, через що й постраждала, народивши в несвідомому стані двійнят. Піноккіо має за прототипа карлика, що під час служби у війську залишився з дерев’яними ногами та носом. Ялівець, де зла мачуха відрізає нелю́бому пасинку голову кришкою з-під залізної скрині, а потім варить з нього шурпу. Синя Борода - ґвалтівник і злочинець, реальна особа, прибічник Жанни д'Арк та ще й герой столітньої французької війни. Гензель і

Ґретель, які за народними оповідками, встигли погостити і у відьми, і диявола, а сама казка звинувачена в чоловічому шовінізмі. І нарешті Червона Шапочка, що невдало сходила до бабусі, зустріла там вовка, втратила цноту і була жорстоко з’їденою своїм метаморфозним коханцем.

До речі, антилекція припала в день Святого Миколая. Вважаємо, що це невипадково :)

 

Прес-центр Good library