Врум-врум. 26 вересня у залі районного будинку культури Біловодська проходив обласний бібліотечний форум з елементами TED-x. Серед учасників та спікерів – не лише бібліотекарі. Приєдналися влада та представники громадськості – медіаексперти, блогери, журналісти, правозахисники, молодіжні активісти. Обговорювали проблеми сільських бібліотек області, зокрема їхню спроможність залишатися громадськими інтелектуальними центрами.

Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек ініціювали форум Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації та Good library. Підтримали ідею і допомогли  з організацією Управління культури Луганської ОДА та Відділ культури виконавчого комітету Біловодської селищної ради.

TED-x обрали невипадково. Цей формат конференції знають у всьому світі, бо він об’єднує навколо глобальних та водночас приземлених проблем абсолютно різних людей, що готові запропонувати конкретні рішення та поділитися інноваційним досвідом.

Так, про ідеї, варті поширення та впровадження, говорили на форумі запрошені спікери. Левон Азізян, вікіпедист, зоо- та правозахисник, організатор конкурсу «Вікі любить пам'ятки» в Україні запропонував бібліотекарям альтернативу державному фінансуванню, зокрема участь у міжнародних грантових програмах, а також коротко окреслив етапи та шляхи поступового оновлення бібліотек. Прозвучала пропозиція запровадити цільове оподаткування – місцевий податок на бібліотеки, який встановлює сама громада. Такий механізм запустили у США, Польщі та Словаччині.

Про дозвілля та нові послуги у Шульгінській бібліотеці-філії Старобільського району розповіла Олена Шовкопляс у контексті комерціалізації сільських бібліотек. Більшість учасників форуму суголосно відкинули таку перспективу – бібліотека має надати лише безкоштовні послуги. Промайнула лише думка про надання оренди бібліотечного приміщення як отримання додаткового прибутку.

Про те, як розвивати власну креативність, розповів сєвєродонецький громадський діяч Аріф Багіров. На думку Аріфа, варто тиснути на власні слабкості, щоб вийти із зони комфорту та розкрити себе по-новому. Бібліотекарі відреагували конфронтально: як застосувати власну креативність у пошуках дров на опалення бібліотеки? «Відчуття, що бібліотечним фахівцям ця тема незрозуміла. Хоча насправді, вони проявлять неабияку креативність, вирішуючи проблеми з матеріальною технічною базою власних бібліотек», – говорить директорка Good library та модераторка форуму Світлана Моісєєва. 

Голова Чмирівської молодіжної ради Валерія Ткаченко розказала про невдалу спробу організувати молодіжний простір у чмирівській бібліотеці. Виступ Валерії викликав серед учасників форуму також неоднозначну реакцію, зокрема підтримку думки про те, що бібліотека має залишатися «місцем спокою, а не тусовок».

Тему толерантності зачепив блогер із Сєвєродонецька, представник Луганської обласної молодіжної ради Максим Жуков. Максимове «Я майже не буваю у бібліотеці» обурює присутніх через буцімто упереджену оцінку, що бібліотеки досить несміливо навчають громадськість толерантності.

Методисти з нашої гудлайбрерівської галявині сказали, що бібліотекарі не чують молодь, а відтак – не готові її слухати. «Зі скрипом погодилися, що все ж треба спитати у молоді, що вини хочуть бачити в бібліотеках і чому їм там зараз не цікаво».

«Сила бібліотек у інформації. Молодь хоче навчатися, досліджувати можливості світу, приймати їх, усвідомлювати власну спроможність бути причетним до глобальних змін у регіоні. Але умова молодих людей – навчання має бути абсолютно оновленим, із залученням новітньої методики, урешті-решт, цікавим і потрібним для життя. Бібліотекарі можуть у цьому допомогти. Хоча ні, вони апріорі мають це робити», – гулькнула думка у бібліотекарки Good library Юлі Дубової.

Окрему дискусійну панель організатори влаштували для історій успіхів. Так, про поточні зміни та успішні проєкти у сфері культури Біловодщини в умовах ОТГ розповіла начальниця відділу культури виконкому Біловодської селищної ради Світлана Джуніч. Приклад, коли бібліотекар у селі – сила. Це про Бараниківську бібліотеку, якою опікується бібліотекарка Марина Приймак.

Відбулося на форумі й нагородження переможців Обласного конкурсу на кращий бренд бібліотеки. Перемогу здобула Старобільська центральна районна бібліотека. Привітала та вручила головний подарунок переможцям голова Луганського обласного відділення УБА Інна Риб’янцева.

Завершився Форум «вільним мікрофон». Модератори запропонували поділитися рефлексіями, враженнями. Зійшлися на тому, що пошуки ніші в економічному та соціальному просторі країни, у якій би бібліотека вижила та проявила себе, поки що виводять до повсякчасного поширення неформальної освіти серед населення.

Прес-центр Good library