Рекордна кількість глядачів та письменників у бібліотеці, благодійний аукціон, поетичний інтерактив та нові книги у подарунок – так команда проекту «Схід читає» провела вечір зі старобільчанами.

17 січня, 17:00. Good library переповнена вщерть містянами. Останні приготування і письменники з’являються перед аудиторією. Андрій Курков, Сергій Жадан та Євген Положій рухаються вузьким проходом з книжками в руках. Інші гості зустрічають їх оплесками.

У сусідній аудиторії своя атмосфера у дітей та Івана Андрусяка з Тетяною Стус. Дитячі письменники влаштували розважально-пізнавальне заняття для молодшеньких.

Сергій Жадан розповів гостям про проект «Схід читає». Його ідея належить Благодійному фонду письменника та Українському інституту книги. Мета – популяризація бібліотек й української книги на Луганщині та Донеччині. Усього заплановано відвідати 15 міст та близько 30 бібліотек сходу.  Старобільськ став другим після Сватового.

З бібліотеками сходу в Сергія Жадана особливий зв’язок. Письменник постійно спілкується з бібліотекарями та знає про всі їхні потреби. Зокрема, як привернути увагу жителів до бібліотеки як суспільно-культурних центрів. «До бібліотек потрібно повертати життя, вони не повинні бути просто місцем зберігання книг, – каже Сергій Жадан. – Багато бібліотек, із якими ми товаришуємо, давно перетворилися на центри культурного життя. Наприклад, бібліотеки в Костянтинівці, Дружківці, Авдіївці, у моєму рідному Старобільську –  туди повертаються люди, і ми хочемо підтримати це».

А у рідному для Жадана Старобільську ажіотаж. Напередодні приїзду письменників ми оголосили про резерв місць, бо наше приміщення (так уже склалися зорі) розраховане щонайбільше на 100 осіб. За нашими нескромними підрахунками, гостей була рекордна кількість – більше сотні. Усім, хто не встиг зарезервувати місця, довелося спілкуватися з авторами стоячки. Та за словами щасливих бідолах, воно того коштувало.

Жадан представляє гостей і розпочинає вечір спілкування. «Оскільки я вдома, то почну першим», – говорить жартівливо автор і зачитує свої поезії з нової збірки «Антена». Продовжує журналіст та письменник Євген Положій. Розповідає про так само нову книгу «Перехрестя» і ділиться есеєм та поезіями з цієї збірки. Сміх не вщухає – то Андрій Курков розповідає кумедні історії з дитинства та юності. Зачитує фрагмент із «Шенгенської історії», але вимушений зупинитися і скоротити обраний фрагмент, бо з кімнати, де спілкується з дітьми Іван Андрусяк, доноситься гучний дитячий зойк. Як вже потім розповів сам письменник, то так діти реагували на кумедного вовка з книги.

Самі ж старобільчани запитували авторів про літературу, яку ті читали в дитинстві, про сам процес написання творів. Особливо цікавим для письменників видалося таке питання від студента – у який епізод свого твору вони хотіли б перенестися, якби була така змога?

Частина літературного вечора – благодійний аукціон. Продавали три лоти – «Ворошиловград» Жадана, роман «Сірі бджоли» Куркова та «Перехрестя» Положія з авторськими автографами. Усі гроші передамо волонтерам Старобільського Центру захисту безпритульних тварин «Зообезпека». Наразі бокс з майже тисячею гривень стоїть у нас і продовжує поповнюватися завдяки небайдужим читачам smiley

Також містяни, автори та бібліотекарі стали учасниками інтерактивної гри і створили спільну поезію. Перший поетичний рядок запропонував Сергій Жадан, аудиторія та інші письменники підхопили і продовжили поезію. Плануємо оформити та роздрукувати поезію, а вже опісля надіслати письменникам як подарунок на згадку. Хто нас знає, той в курсі, що ми любителі спойлерити. Коротше, ось ділимося цим витвором об’єднаних думок:

Сім’я вечеря коло хати,

А я страшенно люблю тата.

У мене росте малий диктатор,

Собака бреше волохатий,

Сідає сонце за гілля.

Гуляти не пускає мати,

Хоче, щоб я зібрав томати

На полі у плуготаря.

А я на це вживаю мати:

«Пі-пі-пі-пі-пі-пі-пі-пля»,

Таке життя ось волохате.

Ми ж не приховуємо свого бібліотечного захвату. Розпаковуємо книги, переказані Українським інститутом книги. Це абсолютно нові видання від українських авторів, що вже скоро з’являться на поличках не лише нашої бібліотеки, а й інших публічних бібліотек Луганщини. 

Представник УІК Артем Лобанов, що був у складі делегації, запевнив – на початку 2019 року інститут книги організовує ще одну хвилю закупівлі українських книг для поповнення фондів бібліотек Луганської та Донецької областей.

Отримали подарунки і від Інституту національної пам’яті: історичні ігри та плакати. Це дуже круто, бо ігри на тему Української революції є особливо популярними у Старобільську серед молоді. Вони допомагають учням старших класів готуватися до ЗНО з історії. «Це дуже важливо для наших регіонів, оскільки саме з української книгою на Донбас повертається українська культура», – резюмує директор бібліотеки Світлана Моісєєва.

Уже наприкінці ближче поспілкувалися з авторами на автографсесії.  Незабутньо!

 

Прес-центр Good library