Мабуть, немає у світі людини, яка не чула про трилогію "Володар Перснів", себто про книгу, або не менш культову екранізацію. Пан Толкін ще у сорокових роках заклав основи жанру, який наразі є усепроникним та універсальним. Цей жанр — фентезі.

Я вже згадував про Толкіна, коли писав текст про "Відьмака" Сапковського, та вирішив що ця серія заслуговує на більш детальний огляд. Хоча б тому, що історія цього роману починається ще у 1937 році, і за всю історію за офіційними даними було видано 150 мільйонів копій усіма можливими мовами.

Тож, почалося все з роману "Гоббіт, або Туди й Назад", що розповідає нам про неймовірні пригоди Більбо Беґґінза та його друзів. Читачі знайомились із абсолютно новим усесвітом, побудованим на скандинавській, німецькій та інших міфологіях, підкріплену класичними казковими та епічними мотивами. Однією з найбільш неймовірних деталей, на мою філологічну думку, стала розробка Толкіном справжньої функціональної мови ельфів - "квенья", а також декількох її діалектів. Це я про мову орків та "чорну мову", якою говорили у Мордорі. Письменник досконало знав французьку, фінську, німецьку та, звісно, англійську, і саме із симбіозу цих мов створив абетку та фонетику (!) усієї квенья.

У "Гобіті" материк Середзем'я тільки формувався, відкриваючись погляду читача. Сюжет "Володаря Перснів", а саме першої частини трилогії за назвою "Хранителі Персня", починається за кількадесят років після завершення сюжету попереднього роману. Більбо вже доволі старий, навіть за мірками гобітів, які живуть більше ста років. Проте на свій вік він виглядає молодим й енергійним. Причина цьому - перстень, який він знайшов під час своєї подорожі. Ця річ дає власнику довголіття, силу, але полонить розум своєю владою. 

На початку роману Більбо влаштовує велике гуляння на честь свого 111-річчя, на яке прибуває його друг, чарівник Ґендальф. Під час урочистої промови на святі старий гобіт таємно вдягає перстень і розчиняється у повітрі, стаючи невидимим. Поки приголомшені гості намагаються зрозуміти що сталося, Більбо приходить додому і починає збирати речі для своєї останньої подорожі, але його плани порушує Ґендальф. Від нього старий гобіт дізнається, що перстень створений злими силами і накраще для нього буде віддати темний артефакт на зберігання свєму онуку, Фродо. Після деяких вагань і спроби надурити чарівника, Більбо кидає перстень на підлогу та йде геть.

На плечі молодого Фродо падає величезна відповідальність, яку не здатен витримати жоден з найкращих лицарів Середзем'я — донести перстень до гори Ородруїн у самому серці царства темряви, Мордорі, та не спокуситися його силою. Лише у полум'ї вулкану усередині гори, де артефакт колись було створено, його можна і знищити. Тож хлопець бере із собою найкращого друга і вирушає у небезпечну, повну невідомого подорож. Він уперше полишає свій Шир, затишний край, що перебуває у вічній ідилії, щоб виконати свою нелегку місію. 

Загалом, сюжет усієї трилогії захоплює від першої до останньої сторінки. 
Безкінечні подорожі горами і рівнинами, маштабні битви тисячних військ, які у тексті передаються так насичено, що екранізація виглядає дещо блідою, занурення у морок підземель з невідомими тисячолітніми істотами, величні ельфійські міста - все це створює багатий усесвіт, який неможливо не полюбити. Географія материка стане для вас такою ж знайомою, як географія реального світу. Мапи, до речі, займають у кінці книги аж 14 сторінок! Тому буде що повивчати smiley