Якось у просторах популярної соцмережі натрапила на картинку про 20% зусиль і 80% результату й навпаки. Гмикнула собі й відклала у шухлядку своєї пам’яті. Вирішила перевірити на найпростішому. Під час сесії максимально напружувала мозок, читала, конспектувала, напружено запам’ятовувала. Марно. Результат тоді мене не потішив. Можна подумати, що це збіг. Але перевіряла ще декілька разів і не лише на навчальному матеріалі. І ось через декілька років тримаю книгу Річарда Коха «Принцип 80/20». Дивина. Скоріше логічна закономірність.

20% автомобілістів потрапляють у 80% дорожньо-транспортних пригод; на 20% усіх подружніх пар припадають 80% усіх розлучень; 20% одягу ви носите 80% часу; 20% дітей отримують доступ до 80% можливостей освітньої системи. «Овва», ─ можна подумати. Отож. Літоглядка про те, як допомогти собі економити час і отримувати більше користі. Прагматичний підхід до будь-якої діяльності.

Принцип 80/20 називають ще законом Парето за іменем його відкривача. Найперше його застосовують в економіці, менеджменті, бізнесі, переговорах, інформаційних технологіях, управлінні проектами, навіть мистецтві та під час складання іспитів.

Принцип 80/20 стверджує, що між причинами і наслідками, витраченими ресурсами і прибутками, докладеними зусиллями та отриманими результатами існує внутрішній дисбаланс.

Як застосовувати принцип практично? Згадайте свої тяжкі дні, коли треба вивчити купу інформації на іспит чи заняття. Автор – Річард Кох – уперше застосував принцип Парето за порадою куратора. Не слід перечитувати усю книгу, щоб дізнатися її зміст. Спершу прочитайте висновки, тоді передмову, потім знову поверніться до висновків, а вже після перечитайте ті місця, які вас зацікавили. 

Так робив і пан Річард. Про це красномовно говорить диплом Першого ступеня з Оксфорду.

Мислення за Принцип 80/20. Заохочуйте високу продуктивність, а не інтенсивність праці; шукайте заощадливий спосіб досягнення результату; будьте вимогливим, але не прискіпливим; прагніть результатів у 2-3 речах, замість непоганих у багатьох; перекладіть частину своїх обов’язків на інших; беріться лише за ту роботу, яку можете виконати якнайкраще; дійте стримано, але швидко. Почніть так робити й буде вам щастя. Так каже автор.

Коли прагнете досягти результатів у своїй справі – чи то бізнесі, чи то мистецтві – пам’ятайте одну штуку. Дорога до пекла вимощена гонитвою за збільшенням обсягів продукції. Тобто нехай буде менше, але якісніше.

У книжці на вас чекає ще багато-багато різних порад та прикладів, розрахунки та цифри. Я ж спрощу ваше життя та цей огляд. 4 правила прийняття рішень із застосуванням Принципу 80/20:

  • Приймайте небагато рішень. Сортуйте їх, розподіляйте на важливі та не дуже. Частину з них віддавайте іншим.
  • Найважливіші рішення – ті, які приймали від самого початку.
  • Збирайте 80% даних і аналізуйте їх у перші 20% часу, а тоді приймайте рішення, наче ви впевнені на 100%.
  • Коли щось добре працює, подвоюйте, потроюйте ставки.

Цінна порада, яку дає автор, звучить просто: спеціалізуйтеся в дуже вузькій галузі і будьте щасливі. Якщо ви саме такий/така, тримайтеся за своїх друзів, розбудовуйте своє життя, будьте гнучкими та заведіть професійні зв’язки.