Хака-хака-хакатон. Хтось уперше на ньому побував, ми ж – уперше його провели онлайн. Нас цікавила доля четвертої тихої вечірки і ми її визначили командно, усією Україною. Принаймні, на події побували представники чи не кожної області.

Перше – тиха вечірка 2021 року буде. Друге – формат, повірте, обрали затишний і з гарною назвою. Зветься «гібридним з фішечкою». Улітку? Авжеж!

Змотивували до буремних креативних рішень спікери хакатону. А перекладала їхні спічі жестовою мовою пані Марина Ліферова – президентка Української спілки перекладачів жестової мови.

Що таке тиха паті та які результаті минулорічних вечірок – про це говорив автор ідеї та наш івент-менеджер Сергій Летучий. Про зв’язок радіо і тихої вечірки розповів виконавчий продюсер радіо Skovoroda Артем Галицький.

Який формат обрати, щоб почуватися впевнено в технічних і ментальних далеко не тихих заворушеннях вечірки – знала і розказала Вікторія Польова, голова Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації. Про інклюзію як спосіб життя і надмету Good Silent Party міркували співорганізатори всеукраїнських тихих вечірок – тренерка з впровадження інклюзивності Ніна Салій та директор соціально-культурного проєкту «Без меж» Олександр Дюбін.

Ніна Салій: «Якщо ми говоримо про розвиток культурних продуктів, ми не можемо обійти тему інклюзії. Створилося хибне уявлення, що інклюзія – це інтеграція людей з інвалідністю у суспільство. Але це не так, це об’єднання людей не залежно від віросповідання, сексуальної орієнтації, віку. А ще ви можете вільно відвідати подію у будь-якому місці, зручно скористатися вбиральнею і споживати контент: є жестова мова чи звукоопис. Тоді впроваджувати інклюзію – не стане для нас проблемою».

Максимально дистанційно та лаконічно переказав вітання словами «Ми прорвемося!» фронтмент гурту ФІОЛЕТ, письменник Сергій «Колос» Мартинюк.

Із Сергієм Жаданом спілкувалися про ймовірність долучити до вечірки свідомих українців з окупованих територій сходу. До слова, ми візьмемося за це.

Сергій Жадан: «Мені здається, страшенно важливо не відштовхувати тих, хто не захотів бути відштовхнутим. Ставитися до них [українців з окупованої території], як до громадян, а не як до зрадників. Нам завжди лишається можливість індивідуального спілкування, наскільки це можливо. Кожен такий контакт є дуже важливим. Не слід відмовлятися від тих, хто хоче з тобою говорити. Заважає політика, емоції, але їх [українців з окупованої території] не слід відкидати, для проукраїнських людей на окупованих територіях лінія фронту ще ближче, ніж для нас».

Підтримала цю затію на четверту вечірку і директорка Good library Світлана Моісєєва, додавши, що це і є широкомасштабна інклюзія:

«Ми інтуїтивно відчуваємо, які формати слід впроваджувати. Отакі речі, які відбуваються, грають нам на користь. Вони стаються саме тоді, коли це потрібно. Елемент онлайн-формату зрівняв всіх, це відбуватиметься й надалі. Дуже приємно, що з нами на зв’язку є громадяни з окупованого Донецька. Сподіваюся, й окупований Луганськ теж з нами. Це і є ця ж інклюзія. Не можна відривати окуповані території від всеукраїнського культурного контексту».

Представниця Програми ООН із відновлення та розбудови миру Анна Борова надихнула на проєктну активність бібліотекарів, розказала про можливості співпраці з Програмою.

І виплигнула фішечка! Іван Сенін, організатор Тихої вечірки ІІІ у Харкові, розповів, як воно – проводити подію з бажанням, чіткою покроковою інструкцією і вмінням комунікувати з людьми. А ще Іван і запропонував ідею з «гібридною фішкою» наступної вечірки. Це буде літо, тусовка просто неба та, може, дрібка рок-н-ролу.

«Варіант виходу на вулицю – це вимушеність, а з іншого боку, великий плюс. Локацію можна по-іншому зорганізувати: нічого не розіб’ється, не буде штовханини. Якщо проводити на вулиці – додаткове привернення уваги до питань інклюзії. Перехожі бачать і звертають увагу».

Також Іван пропонує організовувати вечірку на набережній, у парках, скверах. Переконаний, сама ідея вечірки на таких локаціях зацікавить ще більше людей. А відтак, знайдуться й інші причетні до організації вечірки у своєму місті. 

Дякуємо Українській бібліотечній асоціації та Благодійному фонду Сергія Жадана за те, що додали велетової впевненості у проведенні хакатону ідей. Вдячність кожному учаснику/учасниці за спостереження, цінні коментарі та ідеї.
Разом – сила. Готуємо біцушки на наступну паті!

Пресцентр Good library