Плани роботи бібліотеки: 20242023202220212020201920182017

Звіти про роботу бібліотеки: 202220212020;  2019201820172016

 

Після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну та повної окупації Луганської області, ЛОУНБ переміщена на підконтрольну територію України.

Матеріально-технічна база ЛОУНБ втрачена. Вдалося евакуювати документи, інформацію з бухгалтерським обліком, основну бібліотечну базу даних АБІС, що дозволило відновити та продовжити діяльність закладу.

У бібліотеці застосований дистанційний режим роботи та налагоджена робота в змішаному онлайновому/офлайновому режимі.

З травня 2022 основну діяльність ЛОУНБ здійснює в м. Черкаси. Для працівників, які знаходяться в інших містах України, продовжено дистанційний режим роботи.

У травні бібліотеці вдалося налагодити майже всі функції та послуги, окрім послуги читання. Протягом червня-серпня відновлені всі офіційні інтернет-ресурси закладу – вебсайт, представництва в соціальних мережах, офіційні канали в телеграмі та ютубі. Тож, протягом року бібліотека продовжувала бібліотечне обслуговування користувачів, серед яких ВПО з Луганської та інших областей України. Діяльність проводилася як онлайново – за допомогою засобів комунікації та офіційних інтернет-ресурсів бібліотеки, так і в режимі виїзних заходів – у приміщеннях бібліотек, освітніх просторів, гуманітраних центрів тих міст, у яких бібліотечні фахівці перебувають та здійснюють свої робочі завдання. Діяльність організована в форматі проєкту «Мандрівна бібліотека», який висвітлено на спеціальному інтернет-ресурсі

Тож, станом на звітний період основні показники роботи ЛОУНБ становлять:

 • Обслужених користувачів (тих, хто звернувся за бібліотечними) – 5429 особи, зокрема зареєстровані в Єдиній базі даних користувачів – 1920 осіб
 • Загальна кількість відвідувань бібліотеки становить – 6100 осіб
 • Відвідування інформаційних ресурсів бібліотеки в Інтернет становить 45914
 • Загальний перегляд підготованих бібліотекою інформаційних матеріалів становить 46871
 • Показник загального охоплення онлайнової аудиторії онлайнових ресурсів ЛОУНБ сягає 264727

Протягом звітного періоду бібліотека організувала 363 (порівняння з минулим роком – 356) освітніх та соціокультурних заходи, серед яких тренінги, навчання з програмування та ІТ-грамотності, розмовні клуби, зустрічі з письменниками, істориками, презентації, заняття з йога-терапії, музичні квартирники, мистецькі акції тощо.

Загалом заходи, організовані бібліотекою, відвідали 4560 відвідувачів (порівняння з минулим роком – 7400).

Отже, не зважаючи на складну ситуацію, у якій довелося функціонувати бібліотеці, показник проведених активностей для читачів та їхнє відвідування знизилися порівняно з минулим роком у середньому лише на 25%, а кількість проведених активностей навіть зросла.

Через неможливість надавати послугу читання (увесь книжковий фонд залишився на окупованій території, а приміщення для організації нового книжкового зібрання бібліотеці надано не було), річна книговидача становить лише 5912 прим.

Науковий супровід розвитку бібліотек регіону під час воєнного стану та методична робота

Не припинила свою діяльність ЛОУНБ і як методичний центр для бібліотек області. Після переміщення з окупованої території, працівники бібліотеки зосередилися на налагодженні комунікації з бібліотекарями області, їхнього місця знаходження та нагальних потреб.

Згідно з планом роботи науково-методичного відділу весь рік працювала «Обласна школа керівника Non Stop», яка в умовах евакуації перетворилася на комплекс нарад, мозкових штурмів і зустрічей певної психологічної підтримки навзаєм. Ці онлайнові зустрічі не лише для керівників та методистів, а й для всіх бібліотечних фахівців Луганщини, які не зрадили ні країні, ні своїй професійній справі. Спільнота колег підтримує зв’язок у відео-форматі ZOOM та в спільному телеграм-чаті задля обміну думками та досвідом. Протягом 2022 року провели 12 онлайнових зустрічей з бібліотечними фахівцями Луганщини, серед яких директори, методисти та бібліотекарі. Спільно напрацьовано концепцію нової бібліотеки після деокупації, яка постала у вигляді стратегії з відкритими до обговорення питаннями – «Бібліотеки після деокупації. Як бути далі?». Також завдяки спільним зусиллям написали пропозиції щодо майбутніх змін у державній звітності бібліотек.

Загалом освітні та методичні заходи, підготовані фахівцями ЛОУНБ, відвідали 499 осіб.

Формування книжкового фонду

Щоб запустити послугу читання, у вересні ЛОУНБ розпочала роботу з організації пересувної колекції книг для обслуговування користувачів з числа ВПО з Луганщини в Луганському гуманітарному хабі, що в Черкасах. Збір колекції проводиться через пожертви від користувачів та авторів.

Інформаційні послуги для користувачів бібліотеки

Більшу частку своєї діяльності бібліотека зосередила на наданні інформаційних послуг користувачам.

За звітний період організовані створення поточних інформаційних дайджестів, таких як:

 • «Інформаційна Паляниця»: добірки корисних ресурсів для користувачів
 • «Світло знань»: добірка корисних онлайн-курсів для освітян
 • «Допомога поруч»: добірка гуманітарних хабів для ВПО з Луганської області
 • «Search for the missing»: добірка ресурсів для пошуку людей, які зникли під час війни
 • «Англійська легко!»: добірка онлайнових ресурсів для дорослих з вивчення та вдосконалення англійської мови
 • «Корисно знати»: цикл інформаційних дайджестів з рекомендаціями під час війни
 • «Далебі»: досліджуємо новий український правопис
 • «ЛітОглядки»: огляди українських книг тощо.

Загалом підготовано 35 інформаційних матеріалів, у яких представлені 762 інтернет-джерела.

Неформальна освіта користувачів бібліотеки

Цей напрям роботи – найбільш актуальний у кризових умовах. Основні зусилля бібліотека зосередила на освітніх заходах з підвищення цифрових компетентностей, медійної та кібербезпеки, реалізації програми підтримки української мови як державної, розвитку ІТ-підготовки дітей та підлітків, психологічній адаптації українців до умов війни.

У межах роботи Хаба цифрової освіти (який діяв переважно в режимі віртуального офісу) здійснювалася допомога населенню на окупованих територіях:

 • Провели 1527 онлайн/офлайн індивідуальних консультацій та навчань для 727 осіб.
 • Провели 70 групових занять офлайн/онлайн для 250 осіб.
 • Підготували 15 методичних посібників з покроковою інструкцією з використання необхідних мобільних застосунків та програм для здійснення комунікації і підтримки користувачів, що залишилися на окупованій території.

Розмовні клуби української мови: цей формат роботи вперше апробовано бібліотекою 2021 року в Старобільську. Базуючись на існуючому досвіді, у звітному році працівниками бібліотеки організовано функціонування розмовних клубів української мови під загальною назвою «Йой: бадьора українська мова» в бібліотеках та громадських центрах м. Дніпро і в Старобільському гуманітарному штабі у м. Свалява.

Загалом провели 61 заняття для 3-х груп.

Майже одразу після евакуації бібліотеці, як координатору регіональної мережі клубів кодування для дітей та підлітків, вдалося поновити роботу цієї мережі в межах Всеукраїнського волонтерського проєкту Code Club UA.

Загалом у групах навчалося 112 дітей з різних куточків України та з-за кордону. Викладали курси 10 менторів-волонтерів: ІТ-фахівці, вчителі, студенти та бібліотекарі.

Освітні та соціокультурні заходи

Основними формами соціокультурних заходів під час дії воєнного стану стали діалоги та дискусії на теми трансформації культури взагалі та бібліотек зокрема, письменницькі зустрічі в форматі стрімів, благодійні концерти та квартирники, мистецькі акції.

Найбільшої популярності набули наступні активності:

 • «Терція»: презентація Мандрівної Луганської ОУНБ в м. Черкаси за участі старобільських музикантів.
 • «Луганська обласна універсальна наукова бібліотека: від Good library до Мандрівної бібліотеки»: презентація ЛОУНБ: Діалогове вікно з представниками культури для ВПО та мешканців Холмівська ОТГ, Закарпатська обл.
 • «Трансформація культурних інституцій»: дискусія у межах соціального хабу Центру сучасної культури у м. Дніпро
 • «Синергія орієнтацій: що робити з/у бібліотеками після війни: жива дискусія у Києві. Місце проведення - наукова бібліотека КПІ ім. Денисенка.
 • «Spatium: простір музики, поезії та історій зі Слобожанщини»: дискусія за участі поетів та музикантів

Великого розголосу набув проєкт «Мистецьке переродження» – відновлення муралу з віршами Сергія Жадана у м. Ужгород, знищеного окупантами в Старобільську. Одним з ініціаторів стала ЛОУНБ.

Проєктна діяльність

ЛОУНБ проводила активну проєктну діяльність та долучалася не лише до професійних проєктів, про які згадано вище, але й до волонтерських мистецьких та культурних ініціатив.

Працівники бібліотеки брали участь в 5 проєктах, серед них:

 • Активна співпраця з мистецькою агенцією АртПоле. Комунікаційна підтримка, допомога у створенні інформаційних матеріалів (фото та відеоматеріали, тексти, каталог) до низки проєктів, що зосереджені на підтримці мешканців деокупованих територій, ВПО.
 • Проєкт «Допомога завжди поруч» у межах «Програми ЄС Міцні регіони – Спеціальна програма підтримки України», що співфінансується Європейським Союзом та Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ)
 • «Мир у цифровий час» – проєкт реалізується в Закарпатській області ГО
 • «Центр спільного розвитку „Дієва громада” у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.
 • «Молодіжні інтеграційні центри Захід» спільно з ГО «Простір молоді» (Ужгород) у партнерстві з Центром Довженка (Львів), МАОМС «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття» (м. Івано-Франківськ), комунальною установою
 • «Молодіжний центр Чернівців „Резиденція молоді”» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
 • Мистецька артрезиденція «Аура міста» у співпраці з ГО «Центр спільного розвитку „Дієва громада”»

Також працівники ЛОУНБ активно долучалися до волонтерської діяльності та збору коштів на потреби ЗСУ, а саме:

 • Працювали в гуманітарних штабах м. Свалява, м. Дніпро, м. Черкаси
 • Брали участь у відновленні інфраструктури м. Ірпінь та допомагали в організації показу відеоітерв’ю очевидців воєнних подій у м. Ірпінь
 • Організовували благодійні концерти в Ужгороді, Києві, Черкасах
 • Допомагали плести маскувальні сітки в Хмельницькому гуманітарному штабі.
 • Здійснювали інформаційний супровід збору коштів на потреби ЗСУ – розіграш поштових марок «Русскій карабль, іді на...»
 • Здійснювали передачу тепловізорів для потреб військових (м. Дніпро)
 • Здійснювали візуальний, текстовий і комунікаційний супровід збору коштів на тепловізор і тактичні навушники для батальйонів «Братство» і Національної гвардії

Разом рухаємося до Перемоги. Готові до нових викликів. Збережемо бібліотеку як унікальне явище на просторах Луганщини, яке не так просто знищити, як вважають наші вороги.

Статистична звітність

Статистичний звіт (форма 6-нк) про роботу бібліотеки:
2016 рік
2017 рік
2018 рік
2019 рік
2020 рік

2021 рік
2022 рік

Основні показники роботи за поточний (2023) рік