Good library за 5 років нового життя розпашілася і втілила 27 проєктів. Серед цього числа й ті, над якими продовжуємо працювати. Звісно, маємо ще й ідейні пуп’янки, що поки квітнуть у наших головах. Згодом і вони опиняться в цьому затишному списку.

Знайомтеся з об’єктами нашого захвату й безмежної любові. А також чудовими партнерами, які обдарували нас велетовою підтримкою.

Сьогоденні проєкти:

Public Libraries as Active Citizens Hubs

Проєкт створений Biblioteca Nationala a Romaniei за підтримки Progress Foundation Romania в межах Black Sea Trust for Regional Cooperation (Чорноморського регіонального співробітництва).

Тривалість: діє з 2020 року.

Мета: спільно з українськими та іноземними громадськими організаціями перетворити європейські книгозбірні в бібліотечні хаби – простори для подій та проведення зустрічей активних містян.

Бекґраунд: взаємодія публічних бібліотек України, Румунії, Вірменії та Молдови з метою просування в місцевих громадах європейських цінностей та освітніх програм.

Партнери: Центральна міська бібліотека імені Лесі Українки, м. Львів, Biblioteca Publică Raională “IPS A. Plămădeală” Hîncești (Румунія), Biblioteca Raională “D. Cantemir” Ungheni (Молдова), "G.T. Kirileanu" Neamţ County Library (Румунія), Լոռու մարզային գրադարան / Vahan Teryan Lori Regional Library (Вірменія).

 

"Growing Active Citizens Hubs" це новий етап проєкту 2020 року "Public Libraries as Active Citizens Hubs". Мета цього етапу – продовжити розвиток бібліотечних просторів, посилити співробітництво між громадськими організаціями та бібліотеками.

 

Міжнародний проєкт «Ми – українці. Я і ти»

За підтримки: польської спільноти просвітян.

Тривалість: діє з 2019 року.

Мета: популяризація української літератури та мови серед української діаспори.

Бекґраунд: для дітей з українських родин, що вчаться у Польщі, бібліотекарі-філологи Good library проводять серію тренінгів з культури українського мовлення «Мовознавчі ласощі». Тренери знайомлять дітей з українськими відповідниками до іншомовних слів, фразеологізмами, діалектизмами з різних регіонів України, сучасною українською поезією. Заняття проходять суто в ігровій формі.

Партнери: Львівська обласна бібліотека для дітей.

Результат: за 2019 рік бібліотекарі провели 5 занять з культури українського мовлення для 30 учнів з польського містечка Ольштин.

 

Всеукраїнська акція «Тиха вечірка в навушниках Good Silent Party»

За підтримки: Програми ООН із відновлення та розбудови миру у співпраці з 13-ма партнерами за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Данії, Швеції та Швейцарії.

Тривалість: проводимо щорічно з 2016 року.

Мета: популяризуємо українську культуру, підтримуємо українську книгу, авторів, видавництва, музику тощо. «За» розвиток вільних, доступних громадських просторів і рівних можливостей для молоді.

Бекґраунд: Молодь приходить на тиху вечірку до бібліотек, прихоплює із собою навушники. Організовують вечірку в бібліотеках місцеві молодіжні ініціативи. На платформі радіопартнера грає діджей, музика якого транслюватиметься по всій країні. До онлайн-трансляції приєднуються всі охочі бібліотеки з різних куточків України. Протягом радіоефіру ведучий спілкуватиметься з головним гостем, грає діджей, відбувається онлайн-інтерактив між учасниками вечірки, зокрема конкурси та розіграші. Також проходить відеотрансляція діджея у Facebook, що відбувається на інших локаціях та проєктується на екранах у бібліотеках. Усім учасникам, незалежно від місцезнаходження, надається можливість приєднатися до заходу і провести Тиху вечірку у своєму бібліотечному приміщенні за аналогічним сценарієм. Кожна нова вечірка – це щоразу нова тема і зіркові гості.

Партнери: львівське мандрівне радіо Skovoroda, публічний простір «Оціум 51. Бібліотека на Русанівці», соціально-культурний проєкт «БезМеж», Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації, проєкт «Будуємо Україну разом», Night Ambassadors зі Львова, Українська Академія Лідерства, молодіжна громадська організація Inventors.

Результат: провели три всеукраїнських радіовечірки з головними локаціями у Луганській обласній бібліотеці та Науковій бібліотеці імені Максима Максимовича КНУ імені Тараса Шевченка. Гостями вечірки були письменник і музикант Сергій Жадан; фронтмен гурту ФІОЛЕТ, письменник, артдиректор фестивалю Бандерштат Сергій «Колос» Мартинюк; співачка, журналістка, учасниця гуртів «Крихітка» та «Крихітка Цахес» Олександра Кольцова; бас-гітарист «Kozak System» Володимир Шерстюк. Молодь тусувалася під мікси діджеїв Sunny Boy зі Львова, продюсера каналу «М2» Романа Мухи та музиканта і співака Ярослава Глобіна. Гостями третьої вечірки в Києві стали 350 учасників з різних регіонів країни. Понад 40 бібліотек по всій Україні провели вечірку на своїх просторах, а трансляція об’єднала тисячі віртуальних користувачів.

Фінансування: 320 тис. грн. (залучено через міжнародні фонди та благодійників)

 

Голос жінки має силу 2020

За підтримки: Інституту міжнародних культурних зв’язків ІФА та Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

Тривалість: з 2020 року.

Мета: побудова діалогу внутрішньо переміщених жінок із громадами; підвищення професіоналізму лідерок місцевих громадських організацій в онлайн-правозахисті та блогерстві. Головний акцент проєкту – виконання приписів Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

Бекґраунд: протягом шести місяців 50 амбасадорок з усієї країни реалізують власні мініпроєкти та долучаються до написання блогів за різними напрямками.

Ініціатор проєкту – громадська організація «Фундація прав людини».

Результат: це 500 публікацій для блогів від кожної амбасадорки та її команди як інструменту впливу для цілей миротворчості, а також втілені в життя соціальні проєкти.

 

Code Club UA

За підтримки: благодійного партнера «ТАСКОМБАНК», всеукраїнського освітнього проєкт з програмування для дітей 8 – 16 років Code Club Ukraine, національного бізнес-ком’юніті Wtech та освітньої онлайн-платформи для дітей EscapeLAB.

Тривалість: діє з 2017 року.

Мета: безкоштовно навчити дітей програмувати та орієнтуватися в інформаційному світі задля подальшого професійного самовизначення і зростання.

Бекґраунд: один раз на тиждень ментори-волонтери різних спеціальностей проводять безкоштовне годинне заняття для дітей. Навчання проходить у гібридному форматі – і онлайн, і офлайн. Діти вивчають Scratch різних рівнів важкості, HTML|CSS, Python, додатково вчаться створювати інженерні проєкти у Minecraft і вивчають кібербезпеку.

Партнери: ГО «Сєвєродонецька молодіжна рада», громадські простори у Сіверськодонецьку «СєвєрХаб», «Хочу/Буду», інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку», Лисичанський міський палац культури, благодійна організація «Восток SOS».

Результат: на Луганщині діє мережа з 16 волонтерських клубів програмування на різних просторах – бібліотеках, школах, хабах. За 2019 рік навчання у клубах пройшли 240 учнів. У регіональному літньому онлайн-інтенсиві з програмування взяла участь 101 дитина з різних областей України, а менторами інтенсиву стали вчителі, бібліотекарі та громадські активісти з Луганської та Донецької областей.

Фінансування: завдяки благодійним зборам доброчинців на краудфандинговій платформі GoFundEd у розмірі 30 122 тис грн вдалося провести Школу менторів клубів програмування Code Club на Луганщині. Загалом, за три роки для реалізації проєкту CodeClubUA в Луганській області залучено 48 тисяч гривень спонсорської підтримки. 

 

LOFT

Це освітньо-психологічні зустрічі для дітей, на яких професійні психологи, соціологи, сексологи інформують, надають відповіді на ті питання, на які часом складно відповісти самим батькам.

Тривалість: діє з 2018 року.

Мета: стати ближче до дітей шкільного віку, дослідити індивідуальність та потреби кожного, посприяти порозумінню з однолітками або ж збільшенню кола друзів.

Партнери: Товариство Червоного Хреста України, молодіжна громадська організація Inventors.

 

Дослідницька артрезиденція «Аура міста»

Проєкт реалізується ГО «Центр спільного розвитку «Дієва Громада» у партнерстві з ЛОУНБ за підтримки Українського культурного фонду.

Тривалість: з 2019 року.

Мета: дослідження ідентичності, переосмислення культурної спадщини та пошук нового образу Старобільська через синтез нових форм мистецтва.

Бекґраунд: митці артрезиденції проводять від 10 до 20 днів у Старобільську, досліджуючи його історико-культурну спадщину. Серед резидентів – краєзнавці, літератори, художники, перформери, фотографи, музиканти, скульптори. Кожен митець проводить по одному творчому заходу для місцевої спільноти та створює мистецький продукт, який залишається в місті й надалі виставляється для широкого загалу.

Партнери: Луганський обласний краєзнавчий музей, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка.

Проміжні результати: культурне мапування міста Старобільськ: текст дослідження.
Розпочато створення арт галереї сучасного мистецтва.

 

BetOnArt: Ставка на мистецтво

За підтримки: Good library та Луганського обласного відділення УБА.

Тривалість: діє з 2018 року.

Мета: перетворити сірі стіни міста Старобільськ в артоб’єкти, створивши на них мурали, та популяризувати сучасну українську культуру.

Бекґраунд: дизайнери та художники проєкту малюють ескізи літературних, історичних, суспільно-культурних образів, пов’язаних із містом, та переносять їх на обрані стіні.

Партнери: молодіжний проєкт Poltava-Poem, молодіжна ініціатива з Дніпра «Слово на стіні».

Результат: намалювали на стінах поезії місцевих поетів – Сергія Жадана, Івана Світличного, Івана Савича, Анастасії Літашової, Лідії Флетчер, Федора Тарасенка. Створили мурали із зображенням Олександра Зілотті, Нестора Махна, Ільфа і Петрова та жабки-мандрівниці з твору Всеволода Гаршина. Намалювали на зупинці біля старої поліклініки рядки поезії Жадана, де автор згодом залишив автограф.

 

Мультимедійний проєкт РоздІловІ

Проєкт реалізовувався мистецькою агенцією АртПоле за інформаційної підтримки ЛОУНБ.

Постійними учасниками проєкту є Оля Михайлюк (ідея/візуалізація), Сергій Жадан (тексти), Олексій Ворсоба (музика) та Сергій Пілявець (візуалізація). На різних етапах до проєкту долучалися й інші відомі музиканти та відеохудожники.

Тривалість: діє із 2012 року.

Бекґраунд: проєкт у точці перетину перформансу, відеоарту, читання віршів та музики. На підсвідомому рівні «РоздІловІ» йдеться про любов і ніжність, війну, забуття й смерть, воскресіння в спогадах, сміх і тишу, і знову – про любов і ніжність.

Результат: перша версія проєкту показана в Івано-Франківську та Києві. З 2014-го року проєкт був у Києві, Одесі та Харкові. З 2015-го року проєкт існує віртуально (rozdilovi.org). 2017-го року проєкт відбувся в Польщі. А з 2019-го року існує шістьма мовами.

 

Реалізовані проєкти:

2019

За підтримки: європейської програми Meet and Code, що впроваджується реалізується SAP, Haus des Stiftens gGmbH та організаціями-членами мережі TechSoup Europe.
Тривалість: одноденний.
Мета: об’єднати дітей-програмістів, новачків, дітей з інвалідністю, дорослих навколо рішення проблем інклюзивної доступності в місті та країні загалом, створити дизайн інклюзивних проектів за допомогою інструментів віртуальної реальності.
Бекґраунд: упродовж події відбулася конференція з представлення власного досвіду у VR-сфері Keep Talking/Then just Do. З доповідями виступали IT-фахівці, діти-практики, що вже мають досвід у створенні власних проєктів. Також відбувся майстер-клас з виготовлення кардбордів. Діти переглядали VR360-ролики на каналі інклюзивного проекту VRability.
Партнери: всеукраїнський освітній проєкт з програмування Code Club UA.
Результат: нагороджено три найсильніших дитячих проєкти з дослідження технологій віртуальної реальності; у події брало участь 35 учасників, з-поміж яких діти, батьки та ментори клубу програмування.
Фінансування: до організації події залучено 9 тис грн.
Детальніше
За підтримки: Старобільської міської ради
Тривалість: 2018 – 2019 роки.
Мета: просування неформальної освіти серед жителів Старобільська.
Бекґраунд: команда тренерів із Регіонального тренінгового центру Луганської обласної бібліотеки здійснювала виїзні тренінги до різних місцевих підприємств, культурно-освітніх закладів у межах програми неформальної освіти для дорослих та дітей. У мобільному режимі проводили тренінги з культури українського мовлення, SMM-менеджменту, використання сучасних IT-технологій, інформаційної безпеки та медійної грамотності та еколекції.
Партнери: ГО «Центр спільного розвитку “Дієва громада”», Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Старобільський районний центр зайнятості.
Результат: упродовж життєдіяльності проєкту освітніми послугами скористалося 262 учасники тренінгів.
Фінансування: залучено 4 тис грн із бюджету громадського розвитку м. Старобільськ.
Детальніше
За підтримки: Асоціації міст України (АМУ) в партнерстві з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX в Україні за фінансової підтримки USAID.
Тривалість: 2017 – 2019 роки
Мета: донести до жителів місцевих громад основні положення реформи децентралізації та надати допомогу представникам місцевого самоврядування юридично грамотно пройти шлях створення нових органів управління на місцях.
Бекґраунд: бібліотека проводила серію інформаційних зустрічей, залучала до дискусії мешканців Старобільська, району та області, розповсюджувала інформацію про основні положення реформи. Спілкування проходили дуже емоційно, оскільки люди ще не мали повної картини про реформу децентралізації, мали негативні приклади та викривлене уявлення цих процесів.
Результат: у межах проєкту проведено вуличні акції на території міста Старобільськ у вихідні дні та під час фестивалю «З країни в Україну»; круглий стіл за темою «Децентралізація – реформа для влади чи громади?» за участі представників Луганського обласного офісу реформ; тренінги «Децентралізація від А до Я»: для мешканців та представників влади Сватівського району та для активістів громади міста Старобільськ.
Фінансування: залучено 1750 $
Детальніше
Тривалість: 2016 – 2019 роки.
Мета: інформаційна підтримка українців із прифронтових населених пунктів і по всій довжині лінії зіткнення.
Партнери: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Українська бібліотечна асоціація, Управління ЦВС ОТУ Луганськ, ДП «Пресса»
Результати: За 4 роки дії акції ЛОВ УБА отримало та організувало доставку до «сірої зони» та до окупованих територій 8 тис. видань. Результатом 4-річної акції стало привернення уваги щодо донесення державної інформації до мешканців територій, на яких існує дефіцит отримання державної української інформації.
Детальніше 

2018

За підтримки: європейської програми Meet and Code, що впроваджується реалізується SAP, Haus des Stiftens gGmbH та організаціями-членами мережі TechSoup Europe.
Тривалість: одноденний.
Мета: допомогти дітям 8 – 13 років створювати та представляти власні проєкти у Scratch, ознайомитися з основами дизайну мислення, працювати у команді, дослідити досвід відомих програмістів та розглянути професію програміста як професію майбутнього.
Бекґраунд: проведення творчої студії «Думай як дизайнер», конкурсу на найкращий дизайн логотипу IT Weekend Єдності, створення довільних візуальних проєктів на ватмані за темою «Моя перша програма»; Scratch Battle: створення та представлення проєктів у Scratch за попередньою темою; хакатон для дітей і молоді навколо теми «Ідеї майбутнього» за участю студентів-програмістів, дослідження досвіду відомих програмістів, аналіз їхніх досягнень, бесіда за темою «Я – програміст»; нагородження найкращих проєктів та переможців у інших номінаціях.
Партнери: всеукраїнський освітній проєкт з програмування Code Club UA.
Результат: у події взяло участь 35 дітей зі Старобільська та Старобільського району; діти презентувало 6 оригінальних проєктів на тему екології, інклюзії та освіти; кращий ескіз логотипу IT Weekend Єдності роздруковано на 3D принтері.
Фінансування: до організації події залучено 9 тис грн.
Детальніше 
За фінансової підтримки Європейського Союзу, Національного фонду на підтримку демократії та Польсько-Американського Фонду Свободи в межах програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії».
Мета: дослідити, чи достатньо у Старобільська потенціалу та ресурсів для включення туристичного напрямку як одного із ключових кластерів у стратегію розвитку міста.
Бекґраунд: цільова група проєкту – лідери громадянського суспільства, внутрішньо переміщені особи (ВПО) та громади невеликих українських містечок. Проєкт діяв у всіх регіонах України, але перевага надавалася учасникам з Дніпровської, Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської та Львівської областей.
Партнери: ГО «Центр спільного розвитку “Дієва громада”», ГО «Воля».
Результат: створення аналітичної моделі туристичного потенціалу Старобільська за допомогою комплексного підходу із застосовуванням декількох дослідницьких методів – «Мапа емоцій», анкетування, глибинні інтерв’ю з експертами, фокусовані групові інтерв’ю з різними соціальними групами тощо), видання посібника з результатами дослідження «Старобільськ туристичний».
Фінансування: залучено 200 тис грн.
Детальніше

2017

Тривалість: 2014 – 2016 роки.
Мета: створення середовища для соціальної еволюції несвідомих громадян в громадянське суспільство через реалізацію ОКО-програми в напрямках Освіти, Культури, Охорони здоров’я – те, що впадає в око.
Бекґраунд: масштабна культурно-просвітницька подія, яка проходить у маленьких містечках східних областей України. Це майстер-класи народних ремесел, демо-зона новітніх здобутків України, відкрита бібліотека, дитячі та юнацькі активні ігри, кінопокази найкращих зразків вітчизняного кінематографу, лекції для дорослих та дітей і вечірній рок-концерт.
Партнери: ГО «Центр спільного розвитку “Дієва громада”», Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну».
Результат: бібліотекарі стали учасниками воркшопу з проєктного менеджменту та ефективних комунікацій, а також тренінгу для регіональної команди фестивалю. Під час Фестивалю опікувалася майданчиком «Відкрита бібліотека», де містянам могли узяти безкоштовно книгу за умови обміну на іншу або ж за окрему історію «Чому саме ця книга?». Влаштували також зустріч із відомими українськими письменниками задля обміну творчим досвідом.
Детальніше

2016

Проєкт за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та DVV Internation.
Тривалість: 2016 рік
Мета: розвиток мережі центрів освіти дорослих через налагодження співпраці між неурядовими організаціями та культурними установами музеями, будинками культури, бібліотеками, театрами тощо.
Результат: ЛОУНБ завдяки партнерству з активістами місцевих громад розширила свої функції, розробила культурні / освітні програми для різних груп дорослого населення, доєдналася до Всеукраїнської платформи неформальної освіти для дорослих.
Детальніше
За підтримки: Ради Європи
Партнери: ГО «Дієва громада» та ініціативна група STB-team
Результат: провели майстер-клас із організації фестивалів для громади Троїцького району.
Мета: сприяти консолідації суспільства та взаєморозумінню мешканців різних куточків України, піднесенню патріотичного духу українців, а також популяризації національної культури. Ініціатива спрямована на розвиток волонтерського руху, активізацію міжрегіонального співробітництва, посилення діалогу та зміцнення взаєморозуміння жителів різних регіонів держави у справі розбудови України.
Бекґраунд: Пасажири Агітпотяга – студенти, митці, волонтери та громадські діячі – провели концерти, лекції та творчі майстер-класи у навчальних закладах та будинках культури українських міст.
Детальніше
Бекґраунд: соціальний проєкт, у якому бібліотеки Донбасу отримали тисячу книг сучасної української та світової літератури від провідних вітчизняних видавництв. У першій зустрічі проєкту взяли участь Андрій Кокотюха та Любко Дереш, а також видавець Олександр Красовицький.
Детальніше
Тривалість: 2016 – 2017 роки.
Мета: культурна підтримка людей на Донбасі.
Бекґраунд: Good library допомагала організувати зустріч із Сергієм Жаданом та Дмитром Лазуткіним. Фестиваль привіз також із собою книги для бібліотек східних регіонів від волонтерських організацій.
Організатори та партнери: молодіжне об’єднання «Остання Барикада», видавництво «Смолоскип», Благодійний фонд «Національне відродження», ГО «Фундація регіональних ініціатив».
Результати: Привернення уваги митців, органів державної влади та волонтерських організацій до проблеми поповнення фондів бібліотек Луганської та Донецької області новою сучасною українською книгою.
За підтримки: Міжнародної організації з міграції та Уряду Японії.
Мета: сприяння стабілізації громад, що зазнали наслідків конфлікту на Донбасі.
Бекґраунд: команда Good library разом із містянами проходила програму МОМ, націлену на згуртування міської громади та здобуття знань з написання проєктів. Важлива складова спільної діяльності – подолання розрізненості між ВПО, людьми з інвалідністю та містянами.
Результат: написання проєкту, який підтримуватиме та задовольнятиме потреби всієї громади міста.