Публічні бібліотеки Луганського регіону в цифрах та фактах (2015 рік)

Унаслідок воєнного конфлікту на території  Луганської області, частина бібліотек регіону залишається на окупованій території та не має можливості працювати за законодавством України. На контрольованій державою території залишились 310 з 569 публічних бібліотек системи Міністерства культури, з них – 13 централізованих бібліотечних систем, що об’єднують 279 бібліотек (у т.ч. 228 сільських бібліотек-філій) та 31 бібліотека, що діють в умовах децентралізації (у т.і. 22 сільських бібліотеки). Наприкінці 2015 року була переміщена у місто Старобільськ та відновлює свою роботу головна бібліотека регіону – Луганська ОУНБ ім.О.М.Горького.


Відновили свою роботу наукові бібліотеки евакуйованих з окупованої території вузів: бібліотека ЛНУ ім.Тараса Шевченка (в м. Старобілськ), бібліотека СНУ ім.Володимира Даля (в м. Сєвєродонецьк), бібліотека ДонДТУ (м. Лисичанськ) 260 бібліотек Луганщини із всією матеріальною базою та бібліотечними фондами залишись на тимчасово окупованій території.

Бібліотеки в зоні воєнного конфлікту


В  умовах воєнної загрози суттєво погіршилась робота окремих бібліотечних закладів, розташованих в посередній близькост до зони конфлікту. Бібліотека-філія села Троїцьке (поблизу Попасної) припинила  свою роботу у зв'язку із значним пошкодженням приміщення. Третина бібліотечного фонду цієї бібліотеки була знищена. За допомогою волонтерів  книжковий фонд, що залишився, був перевезений  і зберігається в районній бібліотеці. Відновити роботу бібліотеки-філії поки що немає можливості.


У результаті обстрілів постраждали будівлі двох селищних бібліотек і самої центральної бібліотеки Станично-Луганського району, яка розташована в будівлі районного Палацу культури. Одну з бібліотек протягом півроку 2015 вдалось повністю відремонтувати, ремонт приміщення Палацу культури запланований на 2016 рік. На щастя, книжкові фонди та комп’ютерна техніка в цих бібліотеках не постраждали.


Але є й позитивні приклади роботи бібліотек в безпосередньої близькості до території бойових дій. Певною заслугою місцевої громади Новоайдарського району стала ситуація з 5-ма бібліотеками з числа тих, що були приєднані до Новоайдарського району через зміну адміністративних меж Новоайдарського, Слов’яносербського районів та Щастинського району міста Луганськ. Ці бібліотеки були перезасновані та успішно функціонують і обслуговують мешканців селищ Кримське, Трьохізбенка та м. Щастя.

 

Бібліотеки в співпраці з ГО Луганське обласне відділення УБА


Завдяки функціонуванню громадського об’єднання «Луганське відділення Української бібліотечної асоціації» на території регіону, бібліотекарям області  вдалось не тільки зберегти методичне керівництво бібліотеками та вплив держави на бібліотечну діяльність регіону, але й добитися окремих професійних перемог. Так, за підтримки Посольства США в Україні на підконтрольній державі території Луганської області, в жовтні 2015 року вдалось відкрити Бібліотечно-інформаційний центр «Вікно в Америку» та відновити роботу регіону в межах цього всеукраїнського проекту. Центр працює в місті Старобільськ на базі евакуйованого до цього ж міста Луганського національного університету ім.Тараса Шевченка.


В 2015 році майже всі бібліотеки регіону, що розташовані на підконтрольній Україні території змогли взяти участь у експериментальному введенні в експлуатацію електронної системи моніторингу мережі публічних бібліотек України. Треба відзначити, що бібліотечна галузь стала першою в Україні, де впроваджується електронна система державної статистичної звітності. І незважаючи на те, що в 2015 році була паралізована робота обласної бібліотеки як методичного центру, бібліотекарям таки вдалось освоїти цю інновацію.

Бібліотекарі Луганщини брали участь майже у всіх всеукраїнських проектах, а Новопсковська ЦБС навіть стала переможцем одного з конкурсів, оголошених Українською бібліотечною асоціацією.

 

Найбільш успішні проекти – 2015


- «Працевлаштування та розвиток трудових ресурсів в бібліотеках» – виконується Української Ініциативи з підвищення впевненості, фінансується агентством США (USAID) та адмініструється IREX/Україна (Старобільська ЦБС)
- «Піар-офіс в бібліотеці», направлений на взаємодію публічних бібліотек та органів місцевого самоврядування (Новопсковська ЦБС)
- «WikiFest : Луганщина» у співробітництві з ГО «ВІкімедіа Україна» (Луганська ОУНБ ім. О. М. Горького)

 

Поповнення фондів


Протягом 2015 року фонди публічних бібліотек області було поповнено на 103 тис. примірників, з них 88 тис. книг. 5 тис. видань потрапили до бібліотек регіону від Національної Парламентської бібліотеки України за програмою «Українська книга» від 17 українських видавництв.

 

Будуємо майбутнє


Отже, незважаючи на труднощі, бібліотеки Луганщини залишилися центрами підтримки своїх громад у населених пунктах. Попереду багато роботи та нових викликів. В умовах зовнішньої агресії та інформаційної війни, публічні бібліотеки постають одними з центральних елементів формування свідомості місцевих громад через надання актуальної інформації та сучасних послуг. Їх успішна робота дозволяє підняти рівень культури та обізнаності дорослого населення і привернути увагу до змін, що відбуваються в країні, залучили людей до участі в соціальних та економічних подіях.