Баку найдавніше місто Сходу, від перської означає «удар вітру», давні візантійці, араби та вірмени трактували назву «Баку» як «місце Бога», «місто Бога». Його не даремно  називали «Парижем Кавказу». У цьому мальовничому краї  жили та кохали герої Курбана Сеїда.

Роман «Алі та Ніно» уперше був надрукований у 1937 році німецькою мовою і відразу став світовим бестселером. Його переклади більше ніж 33 мовами. З перших рядків він захоплює своєю романтичною атмосферою з присмаком Кавказу. Головні герої – грузинка Ніно та азербайджанець Алі походять із заможних родин. Їхнє знайомство відбулося ще у дитинстві, і з того часу Алі та Ніно покохали одне одного.

Чим яскравий цей роман? Коли Алі Хан Ширваншир закінчує школу, він вирішує одружитися на Ніно Кіпіані, але у них на заваді стає Перша світова війна… Далі закоханих чекає нелегкий шлях: друг Алі Мелик Нахарарян викрадає дівчину. Після бійки, Алі ненароком убиває його, а значить, має готуватися до кровної ворожнечі за законами гір.

Але героїв чекає все ж трохи щастя – Ніно приймає іслам та стає дружиною Алі, але їхньому шлюбу не судилося жити довго… Це сумна історія кохання, у якій любов стає могутньою рушійною силою, яка долає багато перешкод і війну також.

Алі хан Ширваншир загинув о 5 годині 15 хвилин на гянджинському мості. Його тіло впало в пересохлу річку, пронизане вісьмома кулями. У його кишені знайшли зошит. Якщо на те буде воля Аллаха, я доставлю цей зошит його дружині. На світанку, незадовго до настання російських, ми поховали його у дворі мечеті. Наша республіка загинула, як загинув Алі хан Ширваншир.

У романі яскраво видно різницю між Сходом та Заходом, християнством та мусульманством.

Зі степу виходять фанатики, з лісу – творці. Може, в цьому і є основна різниця між Сходом і Заходом.

- Алі Хане, в горах народжуються орли, а в джунглях – тигри. Хто народжується в степу?

- Леви та воїни, - відповів я під радісні оплески Ніно.

Особливе ставлення і до жінок.

Вихований чоловік не говорить про них (жінок). Не розпитує про них і не передає їм вітання. Вони є тінню свого чоловіка, навіть якщо чоловік сам почувається комфортно в тіні. У нашій країні існує приказка «У жінки розуму, як на яйці пір’їн».

А також на вас чекає чудова екранізація, тож гарного перегляду: https://goo.gl/1lS1hy