Методист – фахівець із методики. Схоже на якусь тарабарщину зі словника? Ні. Це людина, без якої в бібліотеці не обійтися. Методисти_ки – розумні, компетенті й прошарені. Їхня особливість – виправдана любов до деталей і точності. Адже саме ці якості допомагають впроваджувати інновації, знаходити творчий підхід до складних/нудних завдань і мотивувати колег.

Наші пані методисти мають що сказати. І кажуть. А ще вони чемно діляться з вами своїми напрацюваннями.

2023 рік 2022 рік 2020 рік 2019 рік 2018 рік 2017 рік

 

2023 рік

 

 

Психологічний антидепресант, або Як знайти сили та подолати психічні травми війни?: методичні рекомендації для бібліотекарів

Війна – надзвичайний психологічний подразник для людини і суспільства. Ми не маємо природного імунітету, здатного захистити від стресу, що спричиняють бойові дії. Утім, існують правила і практики, які дозволяють навчитися спокійніше сприймати ситуацію. І цим зберегти фізичне здоров’я та душевну рівновагу – свої, і тих, хто перебуває поруч.

Бібліотекарі мають додатковий виклик, оскільки їм випадає працювати в бібліотеках з травмованим населенням. Ціль рекомендацій – надати загальну інформацію щодо психологічних травм, способів їхнього подолання та декілька кейсів щодо взаємодії з травмованим населенням у своїй професійній діяльності.

Завантажити

 

2022 рік

 

Бібліотеки після деокупації. Як бути далі?: стратегія та відкриті питання

Бібліотекарі Луганщини чекають на звільнення області та спільно напрацьовують шляхи відновлення як територій, так і власно бібліотек. Всі ми розуміємо, що після деокупації ми матимемо два основних напрямки необхідної роботи: функціонування бібліотеки як закладу (матеріально-технічна база, робота з документацією, підбір кадрів, налагодження та оновлення різновидів послуг та методів їхнього надання) та робота бібліотеки як соціальної інституції (робота з людьми та психологічна адаптація мешканців громади, які є нашими клієнтами або ні, більшість з яких мають психологічні травми чи знаходяться під нав’язливим впливом окупаційної пропаганди).

Як плануємо впоратися з цими викликами – читайте в спеціальному плані дій від активу бібліотечної спільноти Луганщини.

Завантажити

 

Як організувати дистанційну роботу бібліотеки

З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну бібліотечні заклади вимушені були евакуюватися з окупації або територій активних бойових дій. Безліч бібліотек тимчасово не можуть працювати у звичних умовах.

Виклик, який постав перед бібліотечними керівниками та працівниками змушує шукати засоби запровадження інших форм роботи. Аби зберегти себе як заклад, і свою читацьку аудиторію, бібліотекам необхідно трансформуватися. Певною перехідною моделлю може стати бібліотека як віртуальний офіс. Сподіваємося, що наступні рекомендації стануть у нагоді українським бібліотекам, які зазнали руйнувань, пошкоджень та окупації.

Завантажити

 

Мобільний бібліотекар уміє маневрувати: методичні поради

Будь-яка віддалена робота має свої складнощі. Швидше за все, ви про це знаєте з нещодавнього досвіду пандемії. Сьогодні ж, віддалена робота – вимушений засіб існування для переміщених організацій або ж – один зі способів убезпечити на час війни працівників, які не мають жодного укриття поблизу офісу. Ми не говоритимемо про важливість самодисципліни, розрахунок робочого часу та інші подібні важливі речі організації роботи. Хіба що трохи.

Завантажити

 

2020 рік

Соціально-економічна цінність бібліотек
Методичні рекомендації

Бібліотекарю варто міркувати цифрами – це порада, скажімо, від бібліотекаря із чималим досвідом. У наведених рекомендаціях представлені важливі пункти розрахунку соціальної та економічної цінності бібліотечного закладу. Ця інформація припаде до серця керівникам публічних бібліотек, які щоразу доводять значущість бібліотеки та її впливовість не лише на культурний, але й економічний баланс громади.
Завантажити

 

Бібліографічний опис електронних ресурсів віддаленого доступу
Методичні рекомендації

Інтернет – частина життя. Зараз ресурси з мережі є повноцінною частиною загальної бази автоматизованого довідково-бібліографічного обслуговування. Ми створили методичні рекомендації, з яких бібліотекар знатиме, як створювати бібліографічний опис електронних ресурсів віддаленого доступу / соціальних мереж, ресурсів інтернету й електронні відтворення друкованих видань.
Завантажити

 

Про анти-антиплагіат
Методичні поради

Цей текст знадобиться кожному бібліотекарю або методисту, готовим протидіяти плагіату. Особливо поради необхідні тим бібліотекарям, які задіяні до організації різних конкурсів, серед яких – літературні, творчі, дослідницькі. Бібліотекарі зобов’язані бути на варті академічної доброчесності.
Завантажити

 

Людина – не діагноз, або Як взаємодіяти із людьми з ментальними порушеннями
Методичні поради

Бібліотекар не віддільний від соціальної взаємодії. Установлювати зв’язок з різними / іншими людьми – фактично наша безпосередня робота. Розуміння індивідуальних особливостей клієнтів бібліотеки просто життєво необхідна. Тому, поміж усього бібліотекар має володіти психологічними компетентностями. А це: розвиток самоконтролю, уміння розуміти психо-емоційний стан користувача, згладження конфліктної ситуації та комунікація із людьми з ментальними порушеннями.
Завантажити

 

Онлайнові посиденьки: як організувати захід онлайн?
Методичні поради

Ці методичні поради розроблені для бібліотечних працівників та можуть бути корисними для тих, у кого ще не було досвіду проведення онлайнових заходів, але бажання провести щось подібне не може пересилити побоювання. Також рекомендації можуть знадобитися тим, хто вже мав подібний досвід, зазнавав невдач та готовий до систематизації проблем на шляху до їх виправлення.
Завантажити

 

Працюємо онлайн: прості кроки до переформатування професійної роботи
Методичні поради

Під час карантину бібліотекарі опинилися у ситуації, коли робота стає дистанційною. Будь-яке навчання або нарада тепер відбувається онлайн. А тому ми маємо опанувати нові ресурси для того, щоб запропонувати і колегам, і користувачам свої традиційні послуги у не традиційний спосіб. Наші методичні поради щодо використання платформи Zoom допоможуть працівникам публічних бібліотек переформатувати свою роботу.
Завантажити

 

Система моніторингу базової мережі публічних бібліотек України ЕСМаР
Методичні рекомендації

Наразі в бібліотечній сфері України впроваджено Електронну систему моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР) Система надає можливість оперативно збирати дані та обробляти їх, автоматично перевіряти наявність помилок, контролювати процес подання звітів і надсилати повідомлення з нагадуваннями та запитами, а головне – бачити показники роботи кожної окремої бібліотеки.

Дані рекомендації дозволять керівникам та методичним службам публічних бібліотек більш ефективно використовувати електронну систему моніторингу.
Завантажити


  • 1. При роботі над звітністю рекомендуємо ознайомитись з ДСТУ 7448:2013 «Бібліотечно-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять».
  1. Рекомендації Харьківської ОУНБ щодо організації бібліотечних пунктів

 

 

2019 рік

Неформальна освіта в публічній бібліотеці
Методичні поради

У сучасному світі освітні системи мають адаптуватися до нових реалій життя, і безперервна освіта покликана стати головною програмою громадянського суспільства, соціальної єдності та зайнятості громадян.

Освіту дорослих розглядають одним зі шляхів досягнення соціально-економічного добробуту, інструментом для просування ідей інформаційного суспільства і суспільства, заснованого на знаннях.

Бібліотеки безпосередньо пов’язані з освітою та наданням інформаційних послуг користувачам. Тому, ми підготували огляд успішного досвіду та Методичні поради з навчання протягом життя і втіленню неформальної освіти в публічній бібліотеці.
Завантажити.

 

Х’ютагогіка
Методичні поради

Х’ютагогіка – це нова концепція самостійного навчання для дорослих, яка вже давно обговорюється науковцями/педагогами в усьому світі. Її особливість – інноваційність. Провадиться думка, що учасник сам визначає зміст, форму, темпи навчання. В епоху інформаційних перетворень – це те, що треба.
Завантажити

 

Створення веб-сайтів публічних бібліотек
Методична консультація

Наявність офіційного вебсайту залишається важливим елементом промоції бібліотеки субрегіонального та базового рівня. Вебсайт дає можливість представити офіційні статичні дані, необхідні для взаємодії з користувачем. Мета наданої консультації – допомогти публічним бібліотекам субрегіонального та базового рівня осучаснити роботу з власними офіційними сайтами та знайти успішні рішення цього завдання.
Завантажити

 

2018 рік

Глобальні цілі: як діяти бібліотеками у контексті національного розвитку
Методичні рекомендації

Глобальні цілі сталого розвитку (ЦСР) були затверджені у 2015 році на саміті ООН з питань сталого розвитку. Бібліотеки України стали визнаними і важливими гравцями у сфері реалізації Цілей сталого розвитку та мають механізми розповсюдження цих знань у суспільстві.
Завантажити

 

2017 рік

Впровадження УДК
Методичні рекомендації

22 березня 2017 р. Кабінет Міністрів на своєму засіданні прийняли постанову «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації» №177 від 22.03.2017 р

ЛОУНБ підготовила рекомендації щодо впровадження УДК у роботу бібліотек. У цих методичних рекомендаціях можно знайти відповіді на найбільш актуальні питання та поради з віришення проблем, які постають перед бібліотекарями під час роботи.
Завантажити

 

Формування бібліотечного фонду публічної бібліотеки
Методичні поради

Ці поради підготовлені для працівників відділів комплектування та обробки літератури ЦРБ з метою моделювання, комплектування та перспективи оновлення бібліотечного фонду. Особлива увага приділена питанням щодо організації роботи з фондом в умовах децентралізації; вибуття документів з фонду, індексації їх вартості; інвентаризації фонду.

Ці поради також можуть бути застосовані у процесі організації мережі публічних бібліотек в об’єднаних територіальних громадах із метою забезпечення належного рівня надання послуг у сфері культури органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

  1. Бібліотечні фонди: тенденції формування та організації: заантажити

  2. Методичні рекомендації з організації мережі публічних бібліотек в об’єднаних територіальних громадах завантажити: завантажити

  3. Публічні бібліотеки в об’єднаних територіальних громадах завантажити тут: завантажити