Завершуємо моніторингові плани цього року. Третя поїздка обласного методичного центру видалася найближчої –  рушили до Чмирівської ТГ. Від нас і до Чмирівського центру культури і дозвілля (далі ЦКД) домчали за 10 хвилин. Яка ж довгоочікувана насправді була ця подорож! Але то вже окрема історія. 

Домчали. Знайомство з Чмирівськими бібліотеками починається з керівництва ЦКД, якому, власне, усі бібліотеки й підпорядковані. У супроводі пані директорки центру вирушаємо до своїх колег. Перша зупинка – практично сусідня кімната – Чмирівська сільська бібліотека. Те, у якому стані зараз знаходиться ця бібліотека, – біль в очах будь-якого небайдужого й тямущого бібліотечного фахівця. Є історія, яка пояснює таку нерадісну ситуацію. Але знає її лише та людина, яка звідти вже звільнилася. 

Тут дійсно не вистачає турботливої руки кваліфікованого бібліотекаря. Організація фонду майже відсутня: книги на полицях розташовані, ніби в домашньому сховищі далеких від читання господарів. Жодного натяку на УДК, алфавіт, або хоча б тематичний розподіл: фантастика змішана з психологією, а публіцистична література з дитячою. Натомість, література – переважно нова, сучасна, і вона відверто сумує без свого читача. З документацією ситуація теж не райдужна. Керівниця ЦКД підтверджує, що бібліотека давно потребує турботливого працівника. Залишається сподіватися, що з пошуками має пощастити. 

Вирушаємо до Бутівської сільської бібліотеки. Амбітна бібліотекарка має потенціал професійно розвиватися і розвивати бібліотеку. На сьогодні з організацією фонду теж є певні проблеми: не вистачає розділювачів, дитяча література змішана з дорослою. Добре, що бібліотекарка сама орієнтується у цьому маленькому хаосі. Але ж, насправді, системність фонду для бібліотек важлива, а око читача могло б зачепитися за певні тематичні розділювачі, виставки новинок, тощо. У бібліотеці є потенціал розвивати інтернет-послуги. Масову роботу бібліотекарка веде переважно в напрямках книжкових виставок на честь різноманітних святкових дат, виховних бесід та майстер-класів для дітей. Масову роботу лише варто не забувати фіксувати у відповідному розділі щоденника роботи: що проведено і скільки осіб відвідали ту чи іншу подію. Шкода, коли інформація, потрібна для державної статистичної звітності, губиться. 

Далі –  Вишневе. Яскрава бібліотека, позитивна та активна бібліотекарка. Радіємо, що Чмирівська ТГ має офіційний бібліотечних хаб цифрової освіти в образі цієї бібліотеки. Хоча наразі інтернет-зв’язок лише мобільний. Ним користуються відвідувачі бібліотеки завдяки ініціативі самої бібліотекарки. Безперечно, є потреба в якісному інтернет-під’єднанні. Окрім цифрової освіти працівниця бібліотеки активно працює з дітьми та дорослими в напрямках популяризації читання, здорового способу життя та культури. Фонд сформовано належним чином, атмосфера затишна й щиро відкрита для читача. 

Наступна зупинка –  Бондареве – батьківщина Сергія Жадана, чим дійсно пишається бібліотекарка. Приєднуємось і ми. Тут є відокремлена книжкова секція, присвячена письменникам, народженим на Луганщині, а також історії нашого краю. 
Бібліотека потребує якісного інтернет-під’єднання, як і кожен інший сучасний заклад культури й освіти. 

Завершили моніторингову подорож Садківською та Веселівською сільськими бібліотеками. Ці бібліотеки потрапили до складу Чмирівського ЦКД лише на початку цього року із завершенням реформи децентралізації. Тож мають певні проблеми перехідного періоду, але досвідчені фахівці цих бібліотек, ми впевнені, впораються з ними.

Усі висновки обговорили наступного дня з бібліотекарями, які завітали до нас на методичну консультацію «Публічні бібліотеки України: виклики та надбання». 
Вдячні за спілкування та сподіваємось на майбутню співпрацю. Адже бібліотекарі дійсно потребують фахової методичної підтримки.

До того ж, погодьтеся, так багато залежить від ставлення бібліотекаря до своєї бібліотеки, фонду, зрештою, до читача. Не дивіться у минуле, розвивайтеся тут і сьогодні, відстоюйте своє, і нехай у вашій роботі буде більше творчості та позитиву. 

Детальний аналіз моніторингу читайте в аналітичній довідці

Відділ науково-методичної роботи Good library