Про виконання регіональної програми

У 2016 році Луганська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.М. Горького плідно працювала над виконанням «Регіональної програми розвитку української мови, культури та національної свідомості громадян України на території Луганської області на 2016-2018 роки».

На сучасному етапі актуальність даної теми є очевидною, оскільки це обумовлено складними процесами розбудови незалежної Української держави, творення української політичної нації. Питання розвитку української мови, збереження української культури та національної  свідомості української нації в умовах сучасного глобалізованого світу, зовнішніх загроз та втручання в інформаційну безпеку України, незалежний гуманітарний простір України стає також і питанням національної безпеки та національного суверенітету України.

Програма сприяє вихованню різнобічно та гармонійно розвиненого, національно свідомого, високоосвіченого громадянина, який найкраще здатний реалізувати свої права та виконати покладені на нього Конституцією України обов'язки. Повна реалізація Програми забезпечить поширення функцій та сфер вживання державної мови, поширення української культури в усіх її проявах, формування цілісного національного інформаційно-культурного простору, сприятиме розвитку духовності та національної свідомості громадян Луганської області.

В межах реалізації цієї Програми ЛОУНБ ім. О.М. Горького було отримано українських книжок від різних джерел (видавництва, благодійники, подарунки від організацій та окремих громадян) у кількості 2 тис.  примірників, за бюджетні кошти було придбано 660 примірників на суму 45 тис. грн. 

Також було проведено низку заходів, присвячених розвитку української мови, культури та національної свідомості громадян України.

Насамперед, заходи були присвячені всебічному розвитку серед громадян української мови. Мова – не лише засіб спілкування, а й головний чинник консолідації нації, оскільки забезпечує єдність, вільний і культурний розвиток національної спільноти, стоїть на сторожі збереження національної ідентичності, здорового духовного й ментального розвитку, а отже, виступає могутнім засобом зміцнення національної свідомості, тому розвитку української мови приділяється велике значення в роботі сучасної бібліотеки. 

Зокрема, з розвитку української мови були поведені такі заходи:

  • семінар-тренінг для завідувачів відділів обслуговування «Скарбниця духовних надбань – рідна мова», на якому особливу увагу бібліотекарі приділяли новим формам роботи з книгою, обговорювали проблеми українського книговидання, намагалися знайти шляхи й методи просування читання в цифрову епоху; презентації, дискусії, інтерактивні завдання – все це не залишило байдужими бібліотечних фахівців. Результатом навчання стали розроблені плани інноваційних заходів з просування читання в місцевих громадах;
  • цикл тренінгів із формування культури мовлення для громади Луганщини: учасники тренінгу отримали навички володіння українською мовою, долучилися до практичної діяльності. Задіяні методи та прийоми навчання інтерактивного характеру допомогли учасникам закріпити отримані знання та мотивувати на подальше мовленнєве удосконалення;
  • поетична дискусія до Дня української мови та писемності: студенти, викладачі та учні ділилися своїми творами, декламували вірші та спілкувалися про сучасну українську книгу; 
  • бібліотекарі та активісти області взяли участь у Всеукраїнському диктанті національної єдності до Дня української писемності.

З розвитку української  культури та національної свідомості громадян України в бібліотеці були проведені наступні заходи:

  • тренінги для бібліотекарів Марківської ЦБС, Міловської ЦБС, Попаснянської ЦБС «Українська книга та національна свідомість громадян», на яких бібліотекарі навчалися пропагувати українську книгу серед користувачів своєї громади;
  • семінари-тренінги для сільських бібліотекарів Біловодської ЦБС та Новоайдарського району за темою «Бібліотека як інформаційний центр під час інформаційної війни», де розглядалися питання опору бібліотек інформаційним загрозам сьогодення, як протистояти обставинам та інформаційній агресії, яким чином змінити свою роботу, що зробити, аби найкраще взаємодіяти з мешканцями власних громад у цей непростий для країни час – усі ці питання порушувалися під час заходу;
  • обласний форум бібліотекарів «Публічна бібліотека та розвиток національної свідомості громадян області». До ЛОУНБ імені О. М. Горького завітали 15 ЦБС, кожна з яких узяла участь у бібліотечному форумі та продемонструвала застосування інноваційних ідей у своїх бібліотеках на сучасному етапі; 
  • підведення підсумків 1 туру Літературного Маршруту «Моя Слобожанщина – квітучий край»: були обрані й нагороджені переможці 1 туру конкурсу, який присвячений чарівній місцевості України – Слобожанщині.
  • дискусійний майданчик для молоді до Дня Гідності та Свободи «Революція у свідомості сучасників». Бібліотекарі спільно з Луганським обласним краєзнавчим музеєм для студентів Луганського державного коледжу культури та мистецтв у м. Кремінна провели зустріч та організували тематичну книжкову виставку, представили пересувну виставку, присвячену пам'яті героїв Небесної сотні. Окрім того, студентів залучили до жвавої дискусії, у якій кожен міг висловити власну думку та поділитися баченням щодо подій 2004 та 2014 років. Наступного дня у приміщенні ЛОУНБ імені Горького зібралися студенти Старобільського професійного ліцею №93, які мали змогу поспілкуватися з очевидцями подій на майдані та взяти участь в обговоренні сучасної думки, сформованої на основі масових протестів 2014 років.

Матеріал підготувала:
Крестиніна Наталія,
методист Луганської ОУНБ ім.М.Горького