Тема медіаграмотності особливо актуальна для бібліотекарів Луганщини. Щоденно вони працюють із різними користувачами, що відрізняються поглядами та рівнем медійної обізнаності. Працівники Good library, які до того ж ще проводять семінари за цією темою для інших бібліотечних фахівців області, зауважують – важче, коли працівники самі не медіаграмотні.

Протягом жовтня у нас проводилася серія заходів і для бібліотекарів, і для користувачів. Вони стали частиною Всесвітнього тижня медійно-інформаційної грамотності. Ця подія щорічно відзначається за ініціативи організації ЮНЕСКО з метою формування медійно та інформаційно грамотного суспільства.

Так, бібліотечні фахівці з різних міст та районів Луганщини приїжджали до Старобільська, на Школу під назвою БіблІнетTechnology. Її ми організували передусім для працівників інтернет-центрів бібліотек. Протягом трьох занять бібліотекарі аналізували власні помилки у веденні сторінок у Фейсбуці. Тренери школи радили, як зробити сторінку інформативною, не важкою для сприймання, з постійно оновленим контентом. Бібліотекарі також перевірили себе на вдавання до плагіату, пройшовши усний тест. Говорили з учасниками і про особливості використання хмарних сервісів, кібербезпеку, інформаційні війни, лінгвістичну специфіку фейків, безпечне користування ґаджетами та соціальними мережами. Практикувалися самостійно виявити фейки у запропонованих прес-релізах та інформаційних замітках із різних інтернет-порталів. Наприклад, учасники проаналізували серпневу фейкову новину про загрозу кульових блискавок, виявили прийоми її створення на прикладі прес-релізу від авторів фейку.

«Навички медійної грамотності особливо необхідні нашим бібліотекарям та користувачам, бо мешканці саме наших територій найбільш потерпають від інформаційної агресії з боку РФ. Перебуваючи в середині недружнього інформаційного середовища, члени наших громад потребують допомоги, яку їх може надали лише бібліотека»,  – запевняє Світлана Моісєєва, директор Good library. 

Для користувачів ми підготували інформаційну виставку «Дізнайся. Подумай. Перевір». Окрім нової популярної літератури з медіаграмотності, читачам запропонували дізнатися більше про медіаосвіту та історію започаткування Тижня медіаграмотності. 

Окрему увагу приділили підліткам. Запросили учнів та студентів пройти «Медіаграмотну місію». Це онлайн-гра від IREX, за якою учасники виявляли пропаганду, фейки та зумисне маніпулювання свідомістю, пройшовши декілька рівнів. Один із гравців, вісімнадцятирічний Анатолій Сахно, говорить, що медіаграмотність його по-особливому цікавить і він готовий долати нові рівні медійної та інформаційної обізнаності не лише у грі.

Наші бібліотекарі поділилися, що планують не просто продовжити працювати з бібліотекарями та користувачами у напрямку медійної грамотності, а й доповнити навчальні заходи новими формами, методами, літературою та спілкуванням із досвідченими експертами.