Створення віртуалізованих робочих місць – наша реальність у цифровому світі. Цим ми завдячуємо багатовекторній новій економіці. Вона не обмежується динамічним розвитком програмного забезпечення, телекомунікацій, інформаційних мереж, електронного бізнесу та електронної комерції. Ба більше – у новій економіці діджиталізація виходить на перший, фундаментальний, навіть епохальний рівень. Тому, у постіндустріальній економіці традиційне поняття «робоче місце» зазнає змін.

На початку цього року світова економіка отримала під дих від усесвітньої пандемії COVID-19. Наслідок – глобальний карантин та зупинка цілих галузей економіки. Виникають закономірні екзистенційні питання: що очікує людство? як довго це триватиме? чи зможе економіка адаптуватися? як бути з промисловістю?

Найімовірніше, ви зараз або вдома без роботи, або працюєте відділено. Ця ситуація форс-мажорна? Напевно, так. Але для світової економіки – ні.

Як не дивно, віддалена робота запроваджується у світі давно. За оцінками, у європейських країнах частка працівників, що перебуває у стані дистанційної зайнятості, становить від 10 до 22 % від загальної кількості тих, хто працює.  

Дослідження компанії «Бітрікс24», проведене спільно з GfK Ukraine, показало: 2016 року віддалені працівники входили до складу персоналу 21% українських підприємств. Ще 15 % компаній практикували часткову дистанційну зайнятість, за якої працівники можуть час від часу працювати не в офісі.

28% підприємств, які не використовували дистанційну зайнятість, проявили намір щодо її впровадження. 2019 року частка компаній, що використовують дистанційний режим роботи для працівників, зросла до 35%. Найперше – це працівники відділів фінансів у малому бізнесі. Друге – адміністратори і програмісти на середніх і великих підприємствах. Третє – дистанційний менеджмент. У секторі IT і телекомунікацій спостерігаємо максимальне зростання дистанційної зайнятості – до 48%.

Віддалена робота змінює спосіб роботи у глобальному середовищі та швидко збільшується в усьому світі. Усе більше людей працюють на віддалених посадах, і йдеться не лише про повний робочий день, а й деякі дні тижня. До того ж, великий відсоток робочої сили шукає можливості пошуку саме такої роботи. Компанії також почали частіше використовувати гнучкі варіанти роботи для залучення нових співробітників.

Від цифрового маркетингу, розробки вебсайтів, онлайнових продажів, підтримки клієнтів і технічної підтримки до копірайтингу, перекладу тощо – віддалена робота зростає у багатьох секторах, для яких вже не актуальне місцезнаходження працівників. Але актуальні їхні знання та досвід.

Можна сказати, що у світі навіть народилася нова галузь – віддалена робота, і сьогоднішня криза лише дозволяє їй розвиватися. Перш ніж зазирнути, як розвиватиметься віддалена робота в майбутньому, подивімося, як розгортатимуться справи зараз.

Дослідження Buffer.com 2019 року про стан віддаленої роботи показує: 99% опитаних хотіли хоча б раз у своїй кар’єрі працювати поза межами офісу. Ця величезна цифра не тільки доводить, що віддалена робота зараз надзвичайно популярна, але й те, що це не згаслий тренд. Показовим є те, що респонденти готові рекомендувати віддалену роботу своїм друзям та родині. А це лише підтверджує – такий напрямок є трендом.

Дані Global Workplace Analytics.com говорять нам, що регулярна робота з дому серед самозайнятого населення з 2005 року зросла на 173%. За останні десятиліття в галузі телекомунікацій у США спостерігалося зростання на 115% . Ці статистичні дані лише підтримують тенденцію віддаленої роботи, що з кожним роком стає більш популярною.

Також показово, що нетривіальна частка того бізнесу, який можна охарактеризувати як «традиційні офісно-орієнтовані компанії», уже пропонує гнучкість розташування своїх працівників: кілька днів  на тиждень «робота з дому» як додаткові бонуси під час працевлаштування.

У світі навіть з’явився термін для таких працівників – «цифровий кочівник». Це означає, що людина може працювати всюди: пересуваючись містом, подорожуючи, переходячи з одного приміщення в інше. Або навпаки, як зараз, сидячи на карантині чи в обсервації.

Переваги й тенденції відділеної роботи для працівника.

  • Комфорт і затишок власного будинку. 84% опитаних Buffer про стан віддаленої роботи сказали, що працюють з власного будинку. 8% – працюють у коворкінгу і близько 4% – у кафе.
  • Робота з дому подовжує робочий день. Дослідження Stanford показало, що віддалені працівники на 13% більш продуктивні, ніж їхні традиційні колеги офісу.
  • Працівники самі будують власний робочий графік / організовують роботу до найпродуктивніших годин. Тому, виконують завдання якісніше.
  • Звіт FlexJobs показує, віддалені працівники відчувають себе більш продуктивними під час роботи з дому, порівняно з роботою в офісі. Лише 3% відчувають себе менш продуктивними поза офісом, 32% відчувають себе так само, як і в офісі. Усі інші відзначають, що віддалено їм працювати набагато краще – менше відволікання та менший стрес під час комунікації з колегами та керівництвом.
  • Віддалені працівники економлять від 2 000 до 7 000 доларів щороку. Дослідження Global Workplace Analytics показало, що економія грошей є одним з найбільших мотиваторів для роботи віддалено. Віддалені працівники економлять на всьому: проїзді міським транспортом, одязі, їжі, на догляді за дітьми.
  • Віддалені працівники беруть менше вихідних та лікарняних.
  • Менша напруженість в особистому житті. 86% віддалених працівників, говорить Owl Labs, повідомили про зменшення рівня стресу та покращення здоров’я навіть за один день роботи поза офісом.
  • Віддалена робота дає можливість кар’єрно розвиватися фахівцям із сільських містечок або нерозвинутих країн.
  • Бажання не змінювати свою нинішню роботу протягом наступних 5 років. За даними лабораторії Owl Labs 55% віддалених працівників сказали, що вони, швидше за все, шукатимуть іншу роботу, якщо їм більше не дозволять працювати віддалено.

А що з роботодавцем? Суцільний позитив. Запуск фізичної робочої зони може бути дорогим, особливо якщо ви перебуваєте у великому місті. Такі витрати, як оренда офісу, придбання та обслуговування офісних меблів і щомісячні комунальні платежі, безумовно, знижують прибуток, отриманий від ведення бізнесу. Введення віддаленої роботи може різко зменшити витрати, пов’язані з підтриманням бізнесу, заощаджуючи до 10 тис. долларів США на кожному віддаленому працівникові.

Крім того, роботодавцям більше не треба обмежуватися найманням місцевих фахівців або переселяти людей, щоб найняти їх на роботу.

Додайте до всього згаданого вище позитивний ефект для довкілля –  скорочення викидів парникових газів від щоденних поїздок на роботу. Тож, відкинемо теорії світової змови та паніку. Ми нічого не втрачаємо, а лише набуваємо. І ось вам невеличка добірка професій, які можна опанувати з дому під час карантину і не втратити дохід у разі глобальної кризи.

DevOps Engineer – робота з поєднанням завдань розробника та системного адміністратора. Основне завдання – автоматизація життєвого циклу програмного забезпечення. Щоб оволодіти професією, треба володіти знаннями з програмування та адміністрування. Опанувати професію можна на онлайновому курсі від DevOps.

Розробник мобільних застосунків. Онлайнові курси від Рrometheus, Сoursera та Udemy

Data Scientist. Основне завдання – виокремлення корисної інформації з великих об’ємів даних. Оволодіти професією можна на Сoursera та Рrometheus.

Front-end Developer. Курси онлайн на Сoursera, Udemy та Udacity

QA Automation Engineer. Професія потребує знань і досвіду Manual QA, а також автоматизацію процесу тестування.QA Automation зараз можна навчитися на  платформі. Також є перекладені українською мовою онлайн-курси для новачків.

Оператор дрона – нова найдинамічніша спеціальність. Наразі університетів, які б навчали таких спеціалістів, немає. Проте платформа Coursera пропонує онлайновий курс.

Спеціаліст з блокчейн-технологій. Блокчейн пов’язують винятково з криптовалютою, але він використовується і у банківській діяльності, і у концепції «розумного міста». Оволодіти блокчейн-технологіями можна на відповідному курсі.

Спеціаліст з відновлюваної енергетики. Бажаєте розвиватися у цьому напрямку – перегляньте декілька програм:  Сoursera та Vumonline.

Отож тенденція віддаленої роботи та поява нових актуальних професійних напрямків лише свідчить про гнучкість світового робочого середовища. Про безвихідь говорити недоречно хоча б тому, що перед нами ще безліч невідчинених дверей.